31 sierpnia dokonano rozliczenia finansowego Funduszu Rady Rodziców. W poprzednich latach było ono przedstawiane na zebraniu ogólnym z rodzicami. Z uwagi na sytuację zebranie ogólne w tym roku nie odbyło się.
Z funduszy Rady Rodziców w roku szkolnym 2019/2020 zakupiono m.inn.:
Szczegółowe rozliczenie przychodów i wydatków poniżej:
WYBRANY (W POROZUMIENIU Z RADĄ RODZICÓW) WARIANT UBEZPIECZENIA NA ROK SZKOLNY 2020/2021
SKŁADKA: 40 zł./rok
SUMA UBEZPIECZENIA: 20 000
W załączeniu oferta ubezpieczenia oraz wynegocjowane warunki szczególne.
W porównaniu z dotychczasowymi warunkami, ubezpieczenie rozszerza się o jednorazowe świadczenie 300 zł, w związku z hospitalizacją przez co najmniej 7 dni, z powodu zakażenia wirusem SARS-CoV-2, oraz znacznie wzrasta suma ubezpieczenia przy podobnej składce (było 15 000 za 36 zł). Pozostałe warunki nie zmieniają się. Ubezpieczenie dzieci jest dobrowolne. Składkę za ubezpieczenie można wpłacać u nauczycielek grup do 30 września.
UBEZPIECZENIE_NNW_2020.2021.pdf
W pierwszym tygodniu września zapraszamy rodziców na zebrania grupowe wg harmonogramu:
„SMERFY” - 1 WRZEŚNIA (wtorek) godz. 16.30 (sala na dole lewa)
„BiEDRONKI” - 2 WRZEŚNIA (środa) godz. 16.30 (sala na dole prawa)
„JEŻYKI” - 3 WRZEŚNIA (czwartek) godz. 16.30 (sala na dole prawa)
„JAGÓDKI” - 4 WRZEŚNIA (piątek) godz. 16.30 (sala na dole lewa)
„SÓWKI” - 4 WRZEŚNIA (piątek) godz. 16.00 (sala na dole prawa)
W TYM ROKU NIE ODBĘDZIE SIĘ ZEBRANIE OGÓLNE. NA ZEBRANIE GRUPOWE PRZYCHODZI JEDEN Z RODZICÓW. PROSIMY O PRZYNIESIENIE WŁASNEGO DŁUGOPISU ORAZ O PRZESTRZEGANIE OGÓLNYCH ZASAD SANITARNYCH (ZASŁANIANIE UST I NOSA, DYSTANS SPOŁECZNY, DEZYNFEKCJA RĄK).
Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski i Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas zachęcają rodziców do zainstalowania na telefonach komórkowych aplikacji ProteGo Safe. Narzędzie to pozwala ograniczać ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa i wspiera bezpieczny powrót dzieci do szkół. Zalety aplikacji: test oceny ryzyka i dziennik zdrowia, dzięki którym można otrzymać konkretne rekomendacje dotyczące bezpiecznych zachowań oraz – w razie potrzeby – przyspieszyć ścieżkę diagnozowania i leczenia. ProteGO Safe to sprawdzone i wiarygodne źródło informacji na temat pandemii koronawirusa.
Aplikacja ProteGO Safe to narzędzie, które informuje o możliwym kontakcie z osobą zarażoną. Aplikacja zawiera także wiarygodne i sprawdzone informacje dotyczące pandemii koronawirusa i umożliwia samokontrolę stanu zdrowia. Jest bezpłatna, dobrowolna i w pełni bezpieczna.
ProteGO Safe to aplikacja, która powiadamia o możliwym kontakcie z koronawirusem. Jeśli osoba z naszego otoczenia zachoruje, wówczas otrzymamy odpowiednie powiadomienie. Aplikacja poinformuje również, jakie środki ostrożności zachować i jak postępować w przypadku podejrzenia infekcji u siebie lub swoich bliskich. W aplikacji znajdują się komunikaty potwierdzone przez Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny, a także informacje opracowane na podstawie danych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oraz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Aplikacja składa się z dwóch modułów:
Więcej informacji na stronie: https://www.gov.pl/web/protegosafe.
Zachęcamy do pobrania aplikacji ProteGO Safe!
Departament Informacji i Promocji Ministerstwa Edukacji Narodowej
Organizacja opieki w naszym przedszkolu – najważniejsze informacje dla rodziców:
Od 1 września przedszkole jest czynne od godz. 6.00 do 16.30.
W grupie może przebywać do 25 dzieci.
Rodzice mogą wchodzić z dziećmi do przestrzeni wspólnej (SZATNI), z zachowaniem zasady - 1 rodzic z dzieckiem w odstępie od kolejnego rodzica z dzieckiem 1,5 m, przy czym należy rygorystycznie przestrzegać wszelkich środków ostrożności (min. osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk). Taki sam dystans rodzice powinni zachować względem nauczycieli i innych pracowników przedszkola.
Sugerujemy WCHODZENIE do szatni GŁÓWNYM WEJŚCIEM, a WYCHODZENIE DRZWIAMI BOCZNYMI.
Przed wejściem do szatni osoby dorosłe obowiązkowo dezynfekują ręce (można założyć rękawiczki), oraz zakrywają usta i nos.
DZIECI PRZEDSZKOLNE NIE MAJĄ OBOWIĄZKU ZAKRYWANIA UST I NOSA ORAZ DEZYNFEKCJI RĄK.
W przypadku odbywania przez dziecko okresu adaptacyjnego (dzieci, które rozpoczynają edukację przedszkolną) rodzic, za zgodą dyrektora placówki, może przebywać na terenie sali zajęć z zachowaniem wszelkich środków ostrożności (m.in. osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk, tylko osoba zdrowa, w której domu nie przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych). Należy ograniczyć czas przebywania w sali do koniecznego minimum.
Dziecko nie powinno zabierać ze sobą do placówki niepotrzebnych przedmiotów lub zabawek a także jedzenia i picia. Ograniczenie to nie dotyczy dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w szczególności z niepełnosprawnościami. W takich przypadkach opiekunowie powinni zapewnić, aby dzieci nie udostępniały swoich zabawek innym, natomiast rodzice dziecka powinni zadbać o regularne czyszczenie / pranie / dezynfekcję zabawki.
Do przedszkola może uczęszczać wyłącznie dziecko zdrowe, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.
Dzieci do przedszkola są przyprowadzane/ odbierane przez osoby zdrowe.
Jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych nie wolno przyprowadzać dziecka do przedszkola.
W razie potrzeby przedszkole musi mieć możliwość szybkiego kontaktu z rodzicem ( W DOKUMENTACH PRZEDSZKOLA KONIECZNY AKTUALNY NUMER TELEFONU).
Rodzice przyprowadzając dziecko do przedszkola zgadzają się na pomiar temperatury ciała dziecka (termometrem bezdotykowym) -w razie zauważenia przez nauczycieli niepokojących objawów.
Jeśli dziecko przejawia niepokojące objawy choroby zostaje odizolowane w odrębnym pomieszczeniu z zapewnieniem minimum 2 m odległości od innych osób i niezwłocznie powiadomieni zostają rodzice w celu pilnego odebrania dziecka z przedszkola.
Zalecane jest jak najczęstsze korzystanie przez dzieci z pobytu na świeżym powietrzu. Rodzic tak ubiera dziecko, aby wyjście na powietrze było możliwe w różnych warunkach.
Rodzice na bieżąco śledzą aktualne informacje na tablicy ogłoszeń w szatni oraz na stronie internetowej przedszkola. Zasady funkcjonowania przedszkola mogą ulec zmianie (po konsultacji z Powiatowym Inspektorem Sanitarnym i Organem Prowadzącym). w zależności od sytuacji epidemicznej w naszym mieście lub powiecie.
Jeśli, pomimo wprowadzenia przez przedszkole niezbędnych środków ostrożności RODZICE dzieci czują obawę i lęk związany z posłaniem dziecka do przedszkola w tej szczególnej sytuacji związanej z pandemią koronawirusa (dziecko ma niską odporność, zamieszkuje wspólnie z "dziadkami" itp.) mogą rozpocząć uczęszczanie w każdym dowolnym, późniejszym terminie. Dziecko nie zostanie skreślone z listy przedszkolaków, prosimy jedynie o informację telefoniczną w tej sprawie. Dzieci 6 - letnie mają obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego, który uważa się za spełniony w przypadku osiągnięcia przez dziecko dojrzałości szkolnej oraz co najmniej 50% frekwencji w ciągu miesiąca.
SUGEROWANE GODZINY PRZYPROWADZANIA DZIECI, MAJĄCE NA CELU UNIKNIĘCIE PRZEBYWANIA ZBYT DUŻEJ ILOŚCI OSÓB W SZATNI W JEDYNYM CZASIE:
6.00 – 8.00 – do przedszkola przyprowadzane są dzieci, których rodzice wcześnie zaczynają pracę;
8.00 – 8.30 – przyprowadzane są dzieci z sal na piętrze („Biedronki”, „Jagódki”, „Jeżyki”). W tym czasie w szatni dyżurować będą panie z obsługi, które odprowadzą dziecko do sali na górze. W wyjątkowych sytuacjach (dzieci nowe), w pierwszych dniach września rodzice będą mogli wejść na górę z dzieckiem;
8.30 – 9.00 – przyprowadzane są dzieci z sal na dole („Sówki”, „Smerfy”). Po przebraniu dziecka rodzic wprowadza je do sali.
PO GODZINIE 9.00 NIE MA MOŻLIWOŚCI PRZYPROWADZENIA DZIECKA DO PRZEDSZKOLA.
DRZWI SĄ ZAMYKANE A SZATNIA SPRZĄTANA I DEZYNFEKOWANA!!!
SUGEROWANE GODZINY ODBIERANIA DZIECI, MAJĄCE NA CELU UNIKNIĘCIE PRZEBYWANIA ZBYT DUŻEJ ILOŚCI OSÓB W SZATNI W JEDYNYM CZASIE:
12.35 – 13.00 – odbierane są dzieci zapisane na 2 posiłki z grup: "Jeżyki", "Jagódki", "Biedronki";
13.00 – 13.30 – odbierane są dzieci zapisane na 2 posiłki z grup: "Smerfy", "Sówki";
14.40 – 15.00 – odbierane są dzieci zapisane na 3 posiłki z grup: "Jagódki", "Biedronki";
15.00 – 15.30 – odbierane są dzieci zapisane na 3 posiłki z grup: "Jeżyki", "Smerfy", "Sówki";
15.30 – 16.30 – odbierane są dzieci zapisane na 3 posiłki, których rodzice później kończą pracę.
STOSOWANIE SIĘ DO WSZELKICH ZALECEŃ LEŻY W INTERESIE ZDROWOTNYM WSZYSTKICH KORZYSTAJĄCYCH Z USŁUG PRZEDSZKOLA.
ZA WYROZUMIAŁOŚĆ I ZROZUMIENIE Z GÓRY DZIĘKUJEMY!!!
PROCEDURA_BEZPIECZENSTWA_W_ZWIaZKU_Z_ZAGROZENIEM_ZAKAZENIA_WIRUSEM_SARS(1).docx
Serdecznie zapraszamy na spotkanie adaptacyjne dzieci 3 letnie,
które rozpoczynają swoją przygodę
z przedszkolem w grupie „BIEDRONKI”.
Spotykamy się 28 sierpnia 2020 r.
(PIĄTEK) o godz. 10.00 w sali na I piętrze.
Dziecko przychodzi na spotkanie z jednym rodzicem. Prosimy rodziców o zakrywanie ust i nosa w pomieszczeniach przedszkola (szatnia, sala zajęć). Na spotkanie przychodzą TYLKO dzieci zdrowe, bez jakichkolwiek oznak chorobowych.
PROSIMY O ZABRANIE ZMIENNEGO OBUWIA DLA DZIECKA (ewent. dla rodzica również)
IWONA JELONEK - wych.
JOANNA BIADACZ - dyr.
NASZE PRZEDSZKOLE PEŁNI DYŻUR WAKACYJNY OD 29 CZERWCA DO 31 LIPCA. W SIERPNIU DYŻUR PROWADZIĆ BĘDZIE PRZEDSZKOLE W MIOTKU. ZGŁOSZENIA DZIECKA NA DYŻUR DO PRZEDSZKOLA W MIOTKU NALEŻY DOKONAĆ U DYREKTORA, Z JEDNOCZESNYM ZADEKLAROWANIEM KONKRETNEGO TERMINU I GODZIN UCZĘSZCZANIA DZIECKA (DEKLARACJĘ NALEŻY ZŁOŻYĆ DO PIĄTKU- 3 LIPCA W NASZYM PRZEDSZKOLU). URUCHOMIENIE DYŻURU ZALEŻEĆ BĘDZIE OD ILOŚCI ZGŁOSZONYCH DZIECI.
Poniżej publikujemy listę dzieci przyjętych do Miejskiego Przedszkola nr 1 "Leśne Skrzaty" na rok 2020/2021.
Dyrektor Miejskiego Przedszkola nr 1 „Leśne Skrzaty” w Kaletach zwraca się do Rodziców/Opiekunów prawnych o informację, kto z Państwa, w obecnych warunkach epidemicznych w kraju zainteresowany jest uczęszczaniem dziecka do przedszkola po 1 czerwca 2020 roku. Dostosowując organizację pracy przedszkola do Wytycznych Przeciwepidemicznych Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 4 maja 2020 r. dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do 3 lat, informuję, że Przedszkole dysponuje ograniczoną liczbą grup i miejsc, tj. – 4 grupy po 12 dzieci.
Decyzja Państwa powinna być przede wszystkim uzależniona od wykonywania pracy zawodowej przez obojga rodziców i w związku z tym niemożności zapewnienia dziecku opieki w domu.
Państwa informacje posłużą do odpowiedniego przygotowania przedszkola do wznowieniu pracy w szczególnym reżimie sanitarnym.
Proszę o informację do 29 maja 2020 r. do godz. 12.00:
Telefoniczną na numer telefonu przedszkola: 34 357 70 82;
E-mailową na adres przedszkola: mp1kalety@poczta.pl
W związku z koniecznością zaplanowania pracy przedszkola w kolejnych tygodniach załączam poniżej dekarację, w której proszę o rozważną decyzję, czy i od kiedy chcą Państwo skorzystać z zajęć opiekuńczych i wychowawczych. Deklaracje można przesłać na adres e-mail lub oddać pierwszego dnia podczas przyprowadzenia dziecka do przedszkola ( po koniecznym zgłoszeniu telefonicznym).
Szczegółowe zasady funkcjonowania przedszkola w czasie pandemii.
W linkach poniżej podaję procedury obowiązujące w Miejskim Przedszkolu nr 1 „Leśne Skrzaty” od dnia 01.06.2020 r. do odwołania.
Proszę o zapoznanie się z:
PROCEDURA_NA_WYPADEK_WYSTaPIENIA_COVID_-_19.odt
Emocje - teoretycznie każdy z nas wie, czym są, jednak gdyby poprosić o wymienienie jakichś przykładów emocji, niejeden z nas miałby z tym problem. Wielu z nas wychowało się w przeświadczeniu, że emocje są zbędne, że jest to coś co trzeba tłumić. Mało kto zastanawia się nad tym tematem bardziej wnikliwie. Emocji wyróżnia się setki – są nimi wszelkie uczucia, które towarzyszą nam na co dzień. Jedne emocje bywają przelotne, inne z kolei towarzyszą nam przez zdecydowanie dłuższy czas.
Emocje można nazwać uczuciami, które towarzyszą nam w danej chwili. Czytając bardzo ciekawą książkę, możemy odczuwać zaintrygowanie, oglądając horror – strach. Wtedy, gdy zdamy bardzo trudny egzamin, czujemy radość.
Wszystkie wymienione są emocjami. Charakterystyczną ich cechą jest to, że pojawiają się nagle i są czymś spowodowane. Może to być jakieś wydarzenie lub myśli skoncentrowane wokół jakiejś tematyki. Emocje wywołują w nas również otaczający nas ludzie. Można więc powiedzieć, że emocje są odpowiedziami na to, co spotykamy na swojej drodze.
Emocje można grupować w pewne kategorie:
emocje związane ze strachem: niepokój, przerażenie, onieśmielenie;
emocje związane z radością: szczęście, rozkosz, satysfakcja czy duma;
emocje związane z miłością: akceptacja, ufność, uwielbienie;
emocje związane ze zdziwieniem: zdumienie, oszołomienie;
emocje związane ze wstydem: zażenowanie, wyrzuty sumienia, upokorzenie;
emocje związane ze smutkiem: przygnębienie, żal;
Jak to się ma w odniesieniu do dzieci .Ważne by uświadomić dziecku, że nie ma złych emocji. Każda emocja, o ile zostanie dobrze odczytana, jest dla nas cenna. Każda emocja jest potrzebna, więc dobra i warto o tym głośno informować dziecko.
Wiek przedszkolny to okres między 3 a 6 rokiem życia i już w tym okresie dzieci okazują emocje spontanicznie i bez zahamowań. Emocje 3-latków są szczególnie silne oraz krótkotrwałe i zmienne. Maluch nie potrafi ich ukrywać i odróżniać, ani też kontrolować. W tym okresie dominują: radość, smutek, gniew, złość, które dziecko wyraża w żywych gestach, mimice, słowach i okrzykach, a także w ruchach całego ciała. Trzylatek dostrzega miny i gesty dorosłych, i dlatego często jego emocje są odzwierciedleniem emocji rodziców bądź wychowawców. W tym miejscu należy podkreślić jak bardzo istotną rolę odgrywa otwartość i wrażliwość wychowawcy na emocje dziecka oraz serdeczność, wyrozumiałość i cierpliwość. Takie cechy są szczególnie cenne, gdyż są żywym i dobrym przykładem dla dziecka. Potrzeba bezpieczeństwa i miłości trzylatka jest szczególnie wzmożona w związku z rozpoczęciem nowego etapu życia, jakim jest przyjście do przedszkola, dlatego w tym okresie tych emocji pojawia się bardzo dużo –ekscytacja, lęk , strach, brak poczucia bezpieczeństwa. Dzieci 4-letnie potrafią już z łatwością rozpoznawać swoje własne uczucia oraz te wyrażane przez kolegów. Są jeszcze nieśmiałe i brakuje im pewności siebie. Zdarza się, że udaje im się panować nad gniewem. Nawiązują relacje z rówieśnikami, zawierają przyjaźnie. W tym okresie szczególnie ważna jest wnikliwa obserwacja dzieci, ponieważ nawiązują się między nimi relacje społeczne i konieczne jest czuwanie nad okazywaniem przez nich wzajemnego szacunku oraz uczenie radzenia sobie z wybuchami gniewu. Pojawiające się zachowania trudne to sygnały dotyczące problemów, z którymi dziecko nie potrafi sobie poradzić ani o nich mówić. W takiej sytuacji najlepsza jest wnikliwa rozmowa, w której należy okazać spokój, zaczekać aż dziecko samo opowie o swoich uczuciach. Pięciolatki i sześciolatki są już bardzo pewne siebie. W tym okresie rozwoju bardzo wyraźnie kształtuje się ich własne „JA”. Poprzez swoje działania okazują swoją indywidualność oraz potrzebę bycia ważnym. Potrafią rozpoznawać emocje, regulować ekspresję własnych uczuć oraz panować nad tym.. Dowiadują się, że ich zachowanie nie zawsze i nie przez wszystkich jest akceptowane jednakowo. Zapamiętują już wiele opinii na swój temat, zarówno pochlebnych, jak i nieprzychylnych. W ten sposób kształtuje się pojęcie o sobie samym. Dlatego w tym okresie dziecko jest szczególnie podatne na zranienie.
Przedszkole może odegrać ważną rolę w kierowaniu rozwojem emocjonalnym dziecka w sposób zamierzony. I tutaj chciałabym przejść do tematu jakim jest pozytywne oddziaływanie twórczego działania na emocje dzieci.
Twórczość to spontaniczne wyrażanie przez dziecko jego przeżyć i doznań. Jest odbiciem jego sposobu rozumienia świata, w którym żyje, jest czynnikiem pobudzającym procesy poznawcze i emocjonalno-motywacyjne. Jest naturalną potrzebą i koniecznością zapewniającą pełny rozwój dziecka.
Jedną z podstawowych form twórczej aktywności dziecka jest - ekspresja słowno-muzyczna, która przejawia się w spontanicznym nuceniu melodii, improwizowaniu słów i melodii, niekiedy bywa połączona z ruchem ciała i tańcem. Często mamy także do czynienia z indywidualną interpretacją wyuczonych fragmentów melodii i słów piosenek. Obok ekspresji muzycznej równie ważna jest ekspresja plastyczna. Dzieci w wieku przedszkolnym samorzutnie rysują, malują pędzlem i palcami, formują z plasteliny, modeliny lub mokrego piasku , tworzą formy dekoracyjne na płaszczyźnie i w przestrzeni.
Nauczyciel przedszkolny ma możliwości wywołania aktywności twórczej u dziecka, głównie przez odpowiednio dobrane metody i formy organizacji zajęć. Skupię się tutaj głównie na zajęciach muzycznych oraz plastycznych, jakie prowadzę w formie kółek zainteresowań. Celem tych zajęć jest nie tylko uwrażliwianie dzieci na sztukę, doprowadzenie do umiejętności samodzielnego twórczego działania, ale przede wszystkim wywołanie u dzieci poczucia własnej wartości , wyzwalanie wiary we własne możliwości, czyli nic innego jak pobudzanie emocji. Ktoś mnie chwali; Zrobiłem coś sam/sama; Potrafię to zrobić; Komuś podoba się coś co zrobiłem. W ujęciu emocjonalnym, dziecko odczuwa radość, dumę, ekscytację oraz bezpieczeństwo. Czuje się dobrze, a co za tym idzie jest zmotywowane do dalszego działania. Staje się bardziej aktywne, twórcze i emocjonalnie związane z realizowanym przedsięwzięciem.
Śpiew stanowi powszechną formę muzycznego wyrazu. To najważniejsza i niezbędna forma umuzykalnienia w okresie przedszkolnym. Piosenka stanowi najłatwiejszą i najbliższą dziecku formę muzyczną. W sposób naturalny zbliża malucha do muzyki, przemawia do wyobraźni i uczuć, daje możliwość wyzwolenia emocji. I tutaj należy uświadomić dziecku ,że można śpiewać nie tylko dla siebie, ale również dla publiczności, narażając się tym samym na kolejne emocje. Te emocje nie zawsze będą dla nas fajne. Może pojawić się lęk przed wystąpieniem publicznym, wstyd, obawa, dyskomfort oraz szereg innych emocji, z którymi trzeba będzie się oswoić. Podczas pracy z dziećmi, staram się towarzyszyć im w przeżywaniu emocji, nazywać je i akceptować. Mówię otwarcie o swoich emocjach towarzyszących mi podczas publicznych występów i pozwalam im odczuwać swoje. Często dzieci mając niejako zielone światło na wyrażenie swoich odczuć przy jednoczesnej aprobacie tego, czego dokonały, mimo towarzyszących im emocji, przestają odczuwać je jako coś negatywnego.
Kluczowym zadaniem zajęć artystycznych w tym przypadku muzyczno-wokalnych jest pozostawienie dziecku swobody w interpretacji muzyki, brak oceniania oraz motywowanie poprzez wskazywanie czasem innych rozwiązań .
Zajęcia plastyczne, jako drugie z prowadzonych przeze mnie zajęć mają również ogromny wpływ na sferę emocjonalno – społeczną dziecka. Rozwijają wrażliwość, spostrzeganie, wyobraźnię i uwagę. Ale są przede wszystkim doskonałą okazją do wyrażania własnych emocji poprzez przelanie ich na papier lub inną formę plastyczną .Prace plastyczne dzieci wiele o nich mówią . Ukazują nam nastrój w jakim znajduje się dziecko. W zależności od nastroju , od emocji jakie dziecko aktualnie ma w sobie, można zauważyć zmienność wybieranych przez nie kolorów, form oraz kształtów. Również staranność wykonania pracy oraz sam proces twórczy wiele mówi o stanie emocjonalnym dziecka.
Zajęcia artystyczne, o których wspomniałam są najbliższą mi formą pracy z dziećmi, pomagającą wyzwalać emocje. Jednak należy pamiętać, że dziecko w wieku przedszkolnym posiada szczególną chęć poznawania świata. Dlatego wszelkie kroki podejmowane przez nauczycielki w przedszkolu i rodziców powinny zmierzać do intensywnego stymulowania procesów twórczych w każdej dziedzinie przez stosowanie różnych metod i form pracy. Każda aktywność twórcza dziecka spełnia funkcję terapeutyczną. Przyczynia się do niwelowania lęków i zahamowań, rozwija pewność siebie, odwagę, wiarę we własne możliwości.
Każde dziecko na swój własny sposób wyraża swoje emocje w twórczym działaniu. Należy więc pamiętać, aby nie oceniać wytworów malucha, pozostawiając mu miejsce na emocje, jakie wzbudził w nim sam proces twórczy. Takie traktowanie naszych dzieci rozwinie u nich pozytywną samoocenę, poczucie, że są atrakcyjne i niepowtarzalne. Umocni ich pewność siebie oraz chęć do działania.
Bardzo ważne jest, żeby nasze dzieci rozwijały się emocjonalnie, dlatego warto w jakikolwiek sposób pomóc dzieciom w tym rozwoju i rozwijaniu ich samoświadomości.
Harmonijny rozwój emocjonalny dziecka przy odrobinie pomocy ze strony dorosłego ukształtuje szczęśliwe dziecko .
Joanna Purgoł
Decyzją burmistrza od 1 czerwca br. Miasto Kalety otwiera podległe mu przedszkola. Opieka nad dziećmi będzie się odbywać w szczególnym reżimie sanitarnym określonym w wytycznych Ministerstwa Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Ministerstwa Edukacji. Nie zwolni to jednak rodziców od obowiązku podpisania oświadczenia, że biorą odpowiedzialność za posłanie dziecka do przedszkola. Zainteresowanych rodziców prosimy o zgłaszanie się do poszczególnych placówek w celu uzyskania szczegółowych informacji.
W ramach projektu partnerskiego “Dobre rady na odpady”, realizowanego przez Miasto Vitkov wraz z Kaletami, trwa konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży nt. ochrony środowiska. Tematem prac jest właściwe zarządzanie odpadami oraz ochrona środowiska przed konsekwencjami złego sortowania odpadów. Technika dowolna. To mogą być prace na temat jak sortować odpady, albo problemu zaśmieconych lasów,rzek itp.Prace konkursowe można składać do końca maja w Urzędzie Miejskim w Kaletach (urna na parterze budynku) lub osobiście w Przedszkolu (w godz. 10.00-12.00). Opis pracy: imię i nazwisko dziecka,wiek.
Poniżej publikujemy listę dzieci zakwalifikowanych w postępowaniu rekrutacyjnym. Rodziców dzieci zakwalifikowanych do Przedszkola na rok 2020/2021 prosimy o potwierdzenie do dnia 29.05.2020 r. do godziny 15.00 woli przyjęcia dziecka do przedszkola (osobiście, telefonicznie w godz. 10.00-12.00 lub mailowo).
W pierwszych dniach maja obchodzimy w Polsce święta szczególnie ważne w naszej historii: 1 maja - Święto Pracy, 2 maja- Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, 3 maja - rocznicę uchwalenia Konstytucji. W tym czasie, podczas zajęć dla dzieci, nawiązujemy często do naszych symboli narodowych, dzieci słuchają hymnu polskiego, wykonują flagę biało-czerwoną, godło, a także poznają polskie tańce narodowe. Z tej okazji pani Asia Purgoł przygotowała dla naszych przedszkolaków prezentację pt. "Polskie tańce narodowe". W tym celu przeprowadziła wywiad z zawodową tancerką Zespołu Pieśni i Tańca "ŚLĄSK" z Koszęcina - panią Joanną Osadnik. W rolę dziennikarek wcieliły się nasze przedszkolaki: Ala i Julka.
Zachęcam Was do obejrzenia ciekawego zajęcia.
Przedszkola miejskie w Kaletach pozostaną zamknięte co najmniej do końca maja br.
Od 6 maja w Polsce będą mogły działać przedszkola i żłobki. Na ich otwarcie zgodziło się Ministerstwo Zdrowia, ale ostateczną decyzję o otwarciu swoich placówek mają podjąć prowadzące je gminy. Burmistrz miasta w trosce o bezpieczeństwo dzieci, rodziców, dziadków oraz pracowników postanowił że miejskie przedszkola pozostaną zamknięte co najmniej do 31 maja br. W naszej opinii zalecenia higieniczne podane przez ministerstwo nie są wystarczające do zapewnienia bezpieczeństwa sanitarnego. Otwarcie w obecnej sytuacji przedszkoli naraziłoby zdrowie mieszkańców Kalet.
Artykuł ten powinien być zamieszczony w Biuletynie Miasta Kalety w miesiącu marcu, ale z niewiadomych dla nas przyczyn nie ukazał się. Dlatego zamieszczamy go na stronie naszego przedszkola. W obecnej sytuacji, kiedy nasze zdrowie i życie zagrożone jest pandemią koronawirusa to właśnie służby medyczne, strażacy i policjanci codziennie stoją na straży naszego bezpieczeństwa i wspomagają nas w tych trudnych czasach. Przedszkolacy w podziękowaniu za Wasz trud i poświęcenie wykonali plakaty pt. „Ważne numery”, które można podziwiać w zakładce „ALBUM FOTOGRAFICZNY”. DZIĘKUJEMY!!!!!
Jednym z głównych zadań przedszkola określonych w podstawie programowej wychowania przedszkolnego jest tworzenie sytuacji sprzyjających rozwojowi nawyków i zachowań prowadzących do dbania o bezpieczeństwo. Działania przedszkola powinny być zatem skierowane na realizowanie treści wychowawczych istotnych dla bezpieczeństwa dzieci. Współczesny świat przynosi nam coraz więcej zagrożeń, na które w dużej mierze narażone są małe dzieci.
Już od najmłodszych lat należy podejmować różne działania, aby dzieci czuły się bezpieczne i szczęśliwe. Wiąże się to także z Prawami Dziecka, które regulują pozycję małego człowieka w świecie dorosłych. To nasze zadanie- dorosłych- rodziców, nauczycieli, służb ratowniczych, aby promować te prawa i robić wszystko, co możliwe, aby były przestrzegane. Dziecko powinno znać swoje prawa, rozumieć je i świadomie z nich korzystać. Dziecko świadome swoich praw jest w stanie łatwiej obronić się przed przemocą, krzywdzeniem, dyskryminacją, bo wie, że ma do tego prawo i że są instytucje, które mu pomogą.
Dla naszej placówki priorytetem jest zapewnienie dzieciom poczucia bezpieczeństwa, a co za tym idzie szczęśliwego dzieciństwa. Dlatego 20 lutego zaprosiliśmy do naszego przedszkola przedstawicieli zawodów związanych z ochroną naszego zdrowia i życia. Pan Arkadiusz - policjant, tatuś Bartka, pan Michał - strażak, tatuś Hani oraz pan Paweł – ratownik medyczny, tatuś Alanka uczestniczyli w spotkaniu przygotowanym przez grupę 4,5-latków „Smerfy” pod kierunkiem swoich wychowawczyń. Spotkanie odbyło się pod hasłem „Moje prawa – bezpiecznie przez życie”. Dzieci przedstawiły krótki program artystyczny, a następnie odegrały scenki sytuacyjne związane z różnymi zagrożeniami. Występy przedszkolaków zostały wzbogacone o prezentację multimedialną. Nasi goście podziwiali zdolności aktorskie naszych wychowanków, komentując zachowania dzieci w przedstawionych zdarzeniach. Tłumaczyli, jak należy sobie radzić w sytuacjach trudnych, zagrażających zdrowiu i życiu. Bardzo rzeczowo i w zrozumiały dla dzieci sposób omówili takie zagadnienia, jak zachowanie się wobec obcych osób, w kontaktach z groźnym psem, radzenie sobie w sytuacji, kiedy dziecko się zgubi, zażywanie lekarstw bez wiedzy dorosłych, gdzie i jak można bezpiecznie się bawić, w jakich sytuacjach potrzebna jest pomoc ratownika medycznego, prąd i urządzenia elektryczne, urządzenia gazowe, skutki zabawy zapałkami lub zapalniczką. Pan policjant zapoznał dzieci z akcesoriami używanymi podczas swojej pracy oraz z tabliczkami ostrzegawczymi przed złym psem, a dzieci przećwiczyły „pozycję żółwika”. Pan strażak obdarował dzieci układankami przedstawiającymi pracę straży pożarnej, a pan ratownik przekazał nam kolorowanki związane z pracą w pogotowiu. Każde dziecko otrzymało także książeczkę o tematyce dotyczącej bezpieczeństwa oraz ulotkę ostrzegającą seniorów przed oszustami. Nasi goście przypomnieli także numery alarmowe na Policję, do Straży Pożarnej i do Pogotowia Ratunkowego, a także numer alarmowy 112. Zwrócono także uwagę dzieci na to, że nie można dla żartów lub dla zabawy dzwonić pod wymienione numery. Dało się zauważyć, że panowie Arek, Paweł i Michał to prawdziwi profesjonaliści, którzy z wielką pasją wykonują swoją pracę. Przedszkolacy z wielką uwagą i zainteresowaniem wysłuchali niezwykle ważnych dla nich informacji, a w podziękowaniu za wizytę nagrodzili gości wielkimi brawami oraz wykonanymi na zajęciach miniaturkami samochodów specjalnych.
Spotkanie z tak ważnymi gośćmi było okazją do zasygnalizowania dzieciom niebezpieczeństw, które mogą ich spotkać w codziennym życiu i przyzwyczajania do ograniczeń, miedzy innymi przez ustalenie zakazów i nakazów. Dzieci zapoznały się także ze sposobami radzenia sobie w sytuacjach trudnych, jak również wykazywania czujności i ostrożności w różnych życiowych zdarzeniach.
Serdecznie dziękujemy panom : Arkadiuszowi Czerneckiemu, Michałowi Maruszczyk oraz Pawłowi Kania za przyjęcie naszego zaproszenia, przekazanie wielu cennych wiadomości nie tylko dzieciom, ale i nam dorosłym, podarowane przedszkolakom pomoce dydaktyczne, a także poświęcenie swojego prywatnego czasu na rzecz najmłodszych.
Wychowawczynie grupy 4,5-latków : Izabela Kierat i Anna Franke-Sołtysik,
pani Dyrektor, Grono Pedagogiczne oraz wychowankowie MP1 w Kaletach „Leśne Skrzaty”
Załączniki:
- Wniosek o przyjęcie do przedszkola 2020/2021 – POBIERZ
- Oświadczenie o samotnym wychowywaniu dziecka – POBIERZ
- Deklaracja o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego – POBIERZ