Historia naszego przedszkola sięga pierwszych lat okresu powojennego.
1 listopada 1945 roku zostało utworzone przedszkole, którego ideą powołania była konieczność zapewnienia opieki dzieciom pracowników tutejszych Kaletańskich Zakładów Celuzowo – Papierniczych. Początkowo w przedszkolu utworzono dwa oddziały ( dzieci młodsze i starsze ) obejmując opieką 85 wychowanków.
Pierwszą kierowniczką placówki była pani Martyna Woźniakowa, która sprawowała swój urząd w latach 1945 – 1948. W tym czasie wychowawczynie były opłacane przez Ministerstwo Oświaty, a pracownicy i sprawy materialne opłacane z funduszy fabryki. Chociaż przedszkole na początku swojego istnienia było bardzo skromnie wyposażone, to posiadało niezbędny do funkcjonowania sprzęt, meble i zabawki.
Z roku na rok, do przedszkola uczęszczało coraz więcej dzieci, w latach 1947 – 1948 przedszkolaków było 125 w trzech grupach wiekowych. W listopadzie 1947r., w związku z przekształceniem przedszkola na bursę dla gimnazjum fabrycznego w Kaletach, przedszkole przeniesiono do budynku żłobka. A następnie 22 lutego 1948r. placówka została przeniesiona do Domu Dziecka przy fabryce „Natronag”, w którym mieściło się przedszkole dwuoddziałowe, żłobek i dzieciniec.
Od początku istnienia w przedszkolu organizowane były uroczystości, na które przybywali zaproszeni goście (rodzice, przedstawiciele fabryki, władz i kościoła) tj. „Spotkanie z Św. Mikołajem”, „Uroczystość otwarcia Domu Dziecka”, „Dzień Górnika”, „Pierwszomajowe Święto Pracy”, „Uroczystość z okazji Zjednoczenia Partii Robotniczych”, „Piknik Przedszkolny z okazji Dnia Dziecka”, „Święto Matki”, „Choinka Noworoczna”, czy „Dzień Kobiet”.
W latach 1948 – 1950 funkcję kierowniczki przedszkola pełniła pani Róża Gojowczyk. W 1950 roku nową dyrektorką została pani Anna Łebek, która zapisała się w historii, jako najdłużej piastująca to stanowisko w dziejach naszego przedszkola, gdyż aż 35 lat.
W 1953 roku odbyło się uroczyste otwarcie nowej siedziby naszego przedszkola, które mieści się do dnia dzisiejszego przy ul. Brzechwy. Przedszkole było
czterooddziałowe, a w roku szkolnym 1953/1954 uczęszczało do niego aż 140 dzieci. Warunki w nowym przedszkolu były bardzo dobre: sale przestronne i wyposażone w nowoczesny sprzęt. Pełna entuzjazmu kadra pedagogiczna włożyła wiele pracy i wysiłku w organizację placówki, urządzenie sal i zagospodarowanie ogrodu przedszkolnego. Już w czerwcu 1956r., z okazji Dnia Dziecka odbyła się pierwsza wycieczka samochodowa do Koszęcina. Podczas wycieczki dzieci zwiedziły siedzibę Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, pobliski park oraz tamtejsze przedszkole.
Powojenna historia naszego przedszkola to czas zabaw, uroczystości, wycieczek oraz dni bogatych w różnorodne wydarzenia tj. widowiska kukiełkowe w Domu Kultury, spotkania z dziećmi z Lublińca i Kochcic, „Dzień Dziecka”, wycieczki do Wesołego Miasteczka w Chorzowie, Dzień Kobiet obchodzony z pracownikami KZCP, Pierwszomajowe pochody ulicami miasta, spotkania z żołnierzami z LWP z jednostki wojskowej z Woźnik Śląskich, „Dzień Babci”, „Dzień Kolejarza”, „Dzień Funkcjonariusza Milicji Obywatelskiej” oraz pierwszy Dzień Nauczyciela, który obchodzono 14 października 1973 roku.
Ważnym wydarzeniem w działalności ówczesnego przedszkola była Konferencja Wojewódzka nt: „Mój dom rodzinny”, która odbyła się 22 października 1970r. a uczestniczyły w niej: instruktorki województwa katowickiego, kierowniczka wojewódzkiego ośrodka medycznego oraz władze szkolne z Inspektoratu Oświaty Lublinieckiego i władze KZCP.
W roku 1985, po wieloletniej pracy, pani Anna Łebek przeszła na emeryturę, a jej miejsce zajęła pani Renata Roś, która sprawowała stanowisko dyrektora do 1989 roku.
Od 1989r. aż do 2003r. stanowisko dyrektora pełniła pani Wanda Chróst (październik 2002r. – wrzesień 2003r. p.o. była pani Grażyna Nowakowska), która sukcesywnie doposażała przedszkole w meble, sprzęt i pomoce dydaktyczne. Dzięki wysiłkom dyrektorki, personelu, rodziców oraz władzom miasta Kalety zorganizowano m. in. bibliotekę przedszkolną zakupując książki dla dzieci i literaturę pedagogiczną. Również organizowane były coraz to liczniejsze uroczystości, wycieczki oraz imprezy kulturalne t.j. „Andrzejki”, „Dzień Ziemi”, „Jasełka”, „Koncerty kolęd”, spotkania z ciekawymi ludźmi, wizyty w Urzędzie Miasta Kalety, kuligi zimowe, Minifestiwale Piosenki w Tarnowskich Górach i Baronowie, wycieczki do Teatru, Palmiarni w Gliwicach.
W związku z upadkiem Kaletańskich Zakładów Celuzowo – Papierniczych w dniu 9 czerwca 1994 roku przedszkole zostało przejęte przez Miasto Kalety i tym samym przekształcone na Miejskie Przedszkole nr 1.
W latach 90 – tych nastąpiła największa zmiana w strukturze organizacyjnej placówki. Do przedszkola zaczęto przyjmować dzieci sześcioletnie realizujące roczne przygotowanie do szkoły, tzw. „zerówkę”, w której zajęcia dydaktyczno-wychowawcze odbywały się w systemie dwuzmianowym.
W 2003 roku stanowisko dyrektora placówki przestała pełnić pani Wanda Chróst, która przeszła na zasłużoną emeryturę. W wyniku przeprowadzonego konkursu dyrektorem przedszkola została pani Jolanta Gansiniec, która pełniła tę funkcję do 2013 roku ( 01.09.2010. – 30.09.2011. p.o. dyrektora była pani Danuta Mazur ). W tym czasie przedszkole ciągle się rozwijało, osiągając wysoki standard. Oprócz codziennych zajęć w przedszkolu organizowane były coraz ciekawsze imprezy okolicznościowe, występy teatralne, wycieczki, spotkania z przedstawicielami różnych zawodów oraz powstała gazetka przedszkolna dla rodziców „Nowinki z naszego przedszkola”, organizowane były akcje charytatywne dla dzieci z Domu Dziecka, zbiórki dla zwierząt ze schroniska, zabawy karnawałowe dla rodziców, Dzień Sportu, Pikniki Rodzinne, audycje muzyczne Filharmonii Śląskiej, kiermasze świąteczne i wiele innych.
14 października 2003 roku z udziałem wielu zaproszonych gości, obchodzono jubileusz 50- lecia istnienia przedszkola. Na tę okoliczność odnowiono taras, który był i jest miejscem zabawy, rekreacji i wypoczynku naszych wychowanków. Miło wspominano minione 50 lat, podczas których przez przedszkole przewinęło się setki dzieci.
W kolejnych latach, w związku z rosnącym przyrostem naturalnym w naszym mieście pojawiło się zapotrzebowanie na większą ilość oddziałów przedszkolnych. Nasza placówka sprostała zadaniu i w 2010 roku utworzono dodatkowy oddział w przedszkolu oraz oddział, w budynku Szkoły Podstawowej będący filią naszej placówki.
W roku 2013, w wyniku przeprowadzonego konkursu, na stanowisko dyrektora naszego przedszkola została powołana pani Joanna Biadacz, która tę zaszczytną funkcję pełni do dnia dzisiejszego. Budynek, który liczy już wiele lat, wymaga ciągłych modernizacji i remontów, aby sprostać przepisom przeciwpożarowym, sanitarnym i higienicznym. Dzięki staraniom pani dyrektor oraz wysiłkom władz Miasta Kalety został przeprowadzony remont zaplecza kuchennego, szatni, zakupione zostały nowe meble do sal, zainstalowano instalację solarną i fotowoltaiczną, a nasz ogród przedszkolny zyskał nowy, odświeżony wygląd dzięki utworzeniu mini-ogrodu botanicznego, altanie oraz nowym sprzętom.
Ciekawym wydarzeniem w życiu naszego przedszkola był udział w akcji Akademii Aquafresh polegającej na ustanowieniu Rekordu Guinessa w największej liczbie osób myjących zęby w tym samym czasie. 30 września 2014 roku o godz. 12:00 w naszym przedszkolu 99 dzieci rozpoczęło wielkie szczotkowanie i tym samym przyłączyliśmy się do innych dzieci z całej Polski w celu pobicia rekordu, które zakończyło się sukcesem. Nasze przedszkole za udział w ustanowieniu Rekordu Guinnessa otrzymało specjalny certyfikat, z czego jesteśmy bardzo dumni.
Dnia 25 maja 2019 roku w przedszkolu odbyła się podniosła i ważna uroczystość. Było nią nadanie placówce nazwy. Zaproszono do przedszkola wielu gości – przedstawicieli władz miasta Kalety oraz rodziców. Od tego dnia nasze przedszkole nosi nazwę „Leśne Skrzaty”, ma swoje logo i hymn. Nazwa „Leśne Skrzaty” nadana placówce nawiązuje do pięknego położenia budynku przedszkola pośród zieleni lasu, z dala od ulicznego zgiełku.
Aktualnie do przedszkola uczęszcza ok. 120 dzieci do 5 grup wiekowych. Kadra pedagogiczna obejmuje 8 nauczycielek ( w całej historii w przedszkolu pracowało ok. 50 nauczycielek ) oraz 9 pracowników administracji i obsługi.
Obecna kadra pedagogiczna to zespół wysoko wykwalifikowanych nauczycielek, które służą pomocą i otaczają troskliwą opieką wszystkich przedszkolaków. Nauczycielki dokładają wszelkich starań, by każde dziecko czuło się bezpiecznie i radośnie spędzało czas w placówce. Wszystkie działania prowadzone przez nasze przedszkole, zarówno dydaktyczno – wychowawcze, jak i opiekuńcze mają na celu wszechstronny rozwój dziecka, pełen radości i beztroskiego dzieciństwa.
Tradycją naszego przedszkola jest organizowanie uroczystości z udziałem rodzin naszych przedszkolaków tj: „Jasełka”, „Dzień Babci i Dziadka”, „Piknik Rodzinny”, „Pożegnanie straszaków”, „Pasowanie na przedszkolaka”, „Spotkania Wigilijne”, „Święto Ziemniaka”, „Andrzejki” oraz zajęc otwartych w grupach. Od kilku lat prowadzone są także liczne akcje charytatywne takie jak: „Góra Grosza”, „Zbiórka plastikowych nakrętek”, „Zbiórka zużytych baterii i makulatury” oraz kiermasze świąteczne, z których dochód przeznaczany jest na potrzebujące dzieci z naszego miasta.
Pragniemy również podkreślić wkład i zaangażowanie rodziców we współpracę z naszym przedszkolem. Rodzice wspierają placówkę materialnie poprzez wpłaty na fundusz Rady Rodziców oraz w wielu innych sytuacjach służąc życzliwą pomocą.
Pracownicy naszego przedszkola, przez wiele lat pracując z oddaniem dla dzieci, zostawili tu część swojego życia. Będziemy kontynuować ich dorobek, pomagać rodzicom najlepiej jak potrafimy w procesie wychowania, opieki i edukacji najmłodszych mieszkańców naszego miasta.