W OKRESIE TRWANIA PRZERWY ŚWIĄTECZNO – NOWOROCZNEJ (tj. od 27 do 29 grudnia 2023 r.) Przedszkole będzie pełniło
dyżur dla dzieci rodziców pracujących,
którzy nie mogą zapewnić opieki.
Prosimy o zapisywanie chętnych na dyżur dzieci
u wychowawczyń (do poniedziałku 18 grudnia)
Jeśli rodzice są zainteresowani zamówieniem dodatkowych zdjęć z sesji „Mały ogrodnik”
są proszeni o zgłoszenie rodzaju i ilości zdjęć u wychowawcy lub dyrektora do 15 grudnia.
KARTKA Z KALENDARZA
PIĄTEK 24 LISTOPAD 2023
GODZINY DOPOŁUDNIOWE
TEGO DNIA DZIECI MOGĄ PRZYNIEŚĆ DO PRZEDSZKOLA SWOJEGO ULUBIONEGO MISIA!!!
Dotyczy dzieci nowych, które rozpoczynają przygodę z przedszkolem. Dzieci, które już chodziły wiele rzeczy mają z zeszłego roku. Proszę poczekać na informację od swoich nauczycielek, o jakie przedmioty należy uzupełnić wyprawkę.
Wyprawka dla przedszkolaka to przedmioty i przybory, które są niezbędne do wykonywania zadań w ramach zajęć w przedszkolu. Są to zarówno przybory, jak i artykuły papiernicze, ubranka na zmianę oraz kapcie. Pamiętajmy, by koniecznie podpisać wszystkie przedmioty, jakich będzie używać przedszkolak (przybory, ubranka, inicjały na papciach). Szczególnie najmłodsze dzieci mogą się między sobą "wymieniać" elementami swojej wyprawki. Jeśli nie będą one podpisane, wychowawca może mieć trudności z rozpoznaniem, czy dzieci sobie wzajemnie czegoś nie zabrały. Podpisując przedmioty należące do dziecka, ułatwimy więc mu pracę. Można zrobić to na wiele sposobów: przyklejając naklejki, korzystając z naprasowanek, czy - po prostu - podpisując rzeczy markerem. Dobrze jest, aby dziecko uczestniczyło w procesie kompletowania wyprawki. Wybierało przybory, które się w niej znajdą, wiedziało, jak wyglądają jego rzeczy. Wspólne kompletowanie wyprawki może być też częścią przedszkolnej adaptacji - już samo wybieranie rzeczy czyni przedszkole czymś ważnym, dzieci nie będą mogły doczekać się, aby do niego pójść i wykorzystać rzeczy, które same wybrały.
Ważne miejsce w wyprawce do przedszkola zajmują przybory szkolne takie, jak:
Blok rysunkowy (ewent. ryza białego papieru);
Blok techniczny (1 biały i 1 kolorowy);
Plastelina;
Klej w sztyfcie;
Segregator na prace plastyczne (nowe dzieci) + 10 koszulek foliowych (segregator najlepiej z 4 zaczepami na koszulki);
Akwarele + 2 pędzle;
Kredki ołówkowe (najlepiej grube);
Kredki świecowe;
Chusteczki higieniczne (duża paczka);
Poduszka (dla dzieci leżakujących - tylko w grupie 3 -latków) - prosze podpisać torbę lub reklamówkę;
Ołówek, temerówka i gumka (5,6 latki)
Co potrzebne będzie jeszcze przedszkolakowi?
Kapcie. Najlepiej, jeśli będą miały twardą, nieślizgającą się podeszwę.I żeby można było je szybko oraz bez stresu założyć, czyli po prostu wciągnąć na stopę. Wiadomo, że muszą być wygodne, ale akurat tutaj nie warto przepłacać, bo zdarza się, że kapcie trzeba wymienić w ciągu roku, ponieważ stopa przedszkolaka szybko rośnie.
Ubrania na zmianę. Maluchom mogą zdarzać się różne "wpadki", często też zalewają się - czy to podczas obiadu, czy podczas malowania farbami. I tutaj znowu zasada podobna jak z kapciami: najważniejsze jest to, żeby było wygodnie, oraz żeby dziecko potrafiło samo się ubrać, czyli żadnych skomplikowanych pasków przy spodniach czy koszul na guziki! Świetnie za to sprawdzą się dresowe lub dżinsowe spodnie na gumce oraz ogólnie wszystko, co wciągane przez głowę lub zapinane na zatrzaski lub zamek błyskawiczny.
Wyprawkę rodzic przynosi, gdy już będzie skompletowana cała, prosimy nie przynosić po jedej, czy dwóch rzeczach.
Owsica – co to jest i skąd się bierze?
Owsica to jedna z najczęstszych chorób pasożytniczych przewodu pokarmowego. Występuje tylko u ludzi. Wywołują ją owsiki – ok. jednocentymetrowe nicienie. Zapadają na nią głównie małe dzieci, u których zachowania higieniczne nie są jeszcze nawykiem, oraz członkowie ich rodzin. Owsica bardzo łatwo i szybko się przenosi. Można się nią zarazić przede wszystkim przy całodobowym bliskim kontakcie między domownikami lub osobami przebywającymi stale w „zamkniętym” środowisku, np. w domach dziecka, szkołach z internatem.
Chorobą zarażamy się, gdy spożywamy skażone jedzenie czy wkładamy do ust palce lub przedmioty, na których znajdują się jaja owsika. Brudne ręce, przedmioty codziennego użytku, takie jak zabawki, ręczniki, pościel, sztućce – wszędzie tam mogą znajdować się ogniska zapalne choroby.
Na owsicę chorują przede wszystkim dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym (3–7 lat), wobec których upomnienia: Nie wkładaj palców do buzi!, Umyj ręce! – mimo że często powtarzane, nie zawsze są skuteczne.
Z tego powodu owsica rozprzestrzenia się szybko wśród osób znajdujących się w bezpośrednim otoczeniu chorego – np. wśród domowników lub rówieśników, z którymi ma kontakt. Zarazić się nią można jednak nie tylko w domu, ale także w przestrzeni publicznej: w przedszkolu, w szkole.
Kiedy inwazyjne (zdolne do zarażenia człowieka) jaja owsika dostaną się do przewodu pokarmowego, wylęgają się z nich larwy, które wędrują w głąb, do jelita grubego. Tam przez ok. 3 miesiące dojrzewają. Następnie zapłodnione samice przemieszczają się w stronę odbytu, wydostają się na zewnątrz ciała (zazwyczaj w nocy!) i składają w okolicach odbytu do 10 tysięcy, pokrytych lepką wydzieliną, jajeczek
Skóra w tej okolicy zaczyna wówczas swędzieć, dziecko w trakcie snu bywa niespokojne, drapiąc się, gromadzi jajeczka pod paznokciami. Wystarczy, że maluch włoży do ust niedokładnie umyte ręce, i dochodzi do ponownego zarażenia. Jaja spadają także na prześcieradło, wewnętrzną stronę ubrania. Gdy śluz obeschnie, unoszą się wraz z kurzem i mogą być wdychane z powietrzem lub osiadają na okolicznych przedmiotach. Poza organizmem człowieka jaja owsika potrafią przeżyć do 20 dni, zachowując zdolność do zakażania aż przez 3 tygodnie.
Żródło: https://www.bezowsikow.pl
(Czas trwania widowiska ok. 40 min.)
Bombik, cyrkowy klaun, zaprezentuje dzieciom wiele magicznych sztuczek których nauczył się w cyrku. A ponieważ jest sam, do pomocy będzie potrzebował wielu asystentów, którzy pomogą stworzyć widowisko w którym będzie prawie wszystko! Świerszcz grający na skrzypcach, dzikie i niebezpieczne zwierzęta, akrobacje…. Bombik ma zaszczyt zaprosić wszystkich na wielkie, wspaniałe, cudowne, niepowtarzalne, zjawiskowe widowisko…!
wych. Danuta Mazur
"Chociaż słońce jasno świeci
Trochę smutne są już dzieci.
Bo koniec roku, przedszkola mija czas.
Teraz wakacje czekają nas!"
Dnia 9 czerwca 2023 r.(tj. piątek po Bożym Ciele) Przedszkole będzie pełniło dyżur dla dzieci, którym rodzice nie mogą zapewnić opieki. Prosimy o zapisywanie chętnych na dyżur dzieci u wychowawczyń (do 1 czerwca)
……………………………………………………………………………………………..
W ZWIĄZKU Z ZAKOŃCZENIEM ROKU SZKOLNEGO, W DNIACH od 26 do 30 czerwca PRZEDSZKOLE BĘDZIE PEŁNIŁO DYŻUR DLA DZIECI, KTÓRYM RODZICE NIE MOGĄ ZAPEWNIĆ OPIEKI. OPŁATNOŚĆ ZA MIESIĄC CZERWIEC BĘDZIE NALICZONA I ROZDANA RODZICOM 23 CZERWCA LUB 30 CZERWCA.
PROSIMY RODZICÓW O DEKLARACJĘ U NAUCZYCIELEK: DO KIEDY DZIECKO
W CZERWCU BĘDZIE UCZĘSZCZAŁO DO PRZEDSZKOLA!
…………………………………………………………………………………………….
Istnieje możliwość zapisania dzieci na dyżury wakacyjne, które nasza placówka
będzie pełniła od 1 do 31 sierpnia 2023 r. Chętnych rodziców prosimy
o zgłaszanie dziecka u wychowawczyń grup, z jednoczesnym zadeklarowaniem konkretnego terminu i ilości posiłków (do 15 czerwca).Na dyżur wakacyjny przyjmowane będą tylko dzieci, których obydwoje rodziców pracuje. W przypadku nieobecności dziecka na dyżurze opłata za posiłki nie będzie odliczana (wyjątek stanowi nieobecność powyżej 3 dni, zgłoszona do przedszkola i usprawiedliwiona pisemnie, np. z powodu choroby lub dłuższego wyjazdu).
W pierwszym miesiącu wakacji, tj. w lipcu dyżur pełni Przedszkole w Miotku.
Dzieci z Kalet można również zapisać do tej placówki po wcześniejszym zgłoszeniu w naszej placówce i bezpośrednim kontakcie z dyrekcją ZPO w Miotku, celem ustalenia szczegółów dotyczących wyżywienia i odpłatności.
Dnia 22.05.23 r. nasze przedszkole odwiedzili strażacy z OSP w Kaletach. Wielką atrakcją dla przedszkolaków był wjazd na teren przedszkola wozu strażackiego na sygnałach dźwiękowych i świetlnych. Już za chwilę z węży strażackich polała sie woda. Strażacy pokazali również dzieciom sprzęt i wyposażenie strażackiego wozu. Dzieci miały możliwość z bliska podziwiać oprzyrządowanie jakim dysponują strażacy podczas swojej ciężkiej i odpowiedzialnej pracy. Przedszkolaki mogły wejść do wozu i przez chwilę poczuć się jak strażacy podczas akcji przeciwpożarowej. Wszyscy byli pod dużym wrażeniem tej chwili. Z pewnością wielu chłopców marzy, by w przyszłości zostać strażakiem. Spotkanie zakończyło się pamiątkowym zdjęciem i wręczeniem podziękowań.
Dziękujemy strażakom za przybycie i atrakcyjny pokaz.
Życzymy wszystkim wielu sukcesów i dziękujemy za trud i ofiarną służbę.