• PRZERWA WIELKANOCNA

    PRZERWA WIELKANOCNA

    W OKRESIE TRWANIA PRZERWY WIELKANOCNEJ
    (tj. 17-22 KWIECIEŃ)

    Przedszkole będzie pełniło dyżur dla dzieci
    rodziców pracujących,
    którzy nie mają możliwości
    w tym czasie zapewnić dzieciom opieki
    .

    Prosimy o zapisywanie chętnych na dyżur dzieci
    u wychowawczyń (do
    piątku 4 kwietnia)

    W przypadku nieobecności dziecka na dyżurze opłata za posiłki nie będzie odliczana (wyjątek stanowi nieobecność zgłoszona do przedszkola i usprawiedliwiona pisemnie przez rodzica (np. z powodu choroby).

  • TEATRZYK W PRZEDSZKOLU

    11 KWIETNIA 2025r.( tj. PIĄTEK) O GODZINIE 10.45 ODBĘDZIE SIĘ
    PRZEDSTAWIENIE DLA DZIECI
    pt.
    ZACZAROWANE ŹRÓDEŁKO

    w wykonaniu aktorów Teatru „SKRZAT” z Krakowa

                                      Spektakl zostanie sfinansowany z funduszu RADY RODZICÓW!

    Tego samego dnia planujemy również warsztaty dla dzieci z zakresu pierwszej pomocy w formie zabaw i ćwiczeń praktycznych. Warsztaty poprowadza dla dzieci: pani Barbara Bujara -Kania oraz Paweł Kania – wykwalifikowani ratownicy medyczni.

     

     

  • „MAGICZNE ŚWIĘTO WIOSNY”

    „MAGICZNE ŚWIĘTO WIOSNY”

    21 MARCA (tj. PIĄTEK) 2025 r.
    w godzinach dopołudniowych ODBĘDZIE SIĘ POKAZ ILUZJI DLA DZIECI
    pt. „MAGIA NA WESOŁO

    W WYKONANIU ILUZJONISTY

    MACIEJA LEKSY.

    POKAZ ZOSTANIE SFINANSOWANY

    Z FUNDUSZU RADY RODZICÓW.

  • KARTKA Z KALENDARZA


    PIĄTEK 21 MARZEC

    POŻEGNANIE ZIMY, POWITANIE WIOSNY.
    WIOSENNY SPACER NAD

    RZEKĘ, TOPIENIE MARZANNY

     

     

  • ODLOTOWE POKAZY - SOWY

    ODLOTOWE POKAZY - SOWY

    19 marca 2025 r.( tj. środa)
    odbędą się w naszym przedszkolu warsztaty przyrodnicze z serii „Odlotowe pokazy - sowy”. Wizyta sów w przedszkolu to niezapomniane przeżycie dla dzieci i wspaniała okazja, by przedszkolaki mogły poznać różnorodne zwierzęta, ich zachowania oraz dowiedzieć się więcej na temat ich życia i zwyczajów.
    Podczas warsztatów dzieci będą miały szansę nie tylko zobaczyć sowy-niezwykłe ptaki z bliska, ale także dowiedzieć się, czym się żywią i jak się zachowują jak również poznać czym się różnią sowy dzienne od nocnych.

    Koszt udziału dziecka w warsztatach wynosi 15 zł.
    (prosimy wpłacać u wychowawczyń w grupach).

  • "DBAM O SWOJE BEZPIECZEŃSTWO I ZDROWIE" - WYNIKI KONKURSU

    "DBAM O SWOJE BEZPIECZEŃSTWO I ZDROWIE" - WYNIKI KONKURSU

    Wyniki konkursu plastycznego pt.:

    Dbam o swoje bezpieczeństwo i zdrowie”

     

    I MIEJSCE- AGATA KRÓL


     

    II MIEJSCE – WIKTORIA TOMYS

    II MIEJSCE – IGA KIDAWA


     

    III MIEJSCE- ALICJA SARNECKA

    III MIEJSCE – FRANCISZEK NEUMANN

    III MIEJSCE- KUBA MOŚNY

    WYRÓŻNIENIA:

    1.Marysia Sołtysik

    2.Iga Plucińska

    3.Borys Popowski

    4.Maja Magnuska

    5.Franciszek Kordek

    6.Izabella Kornek

    7.Magdalena Klein

    8.Filomena Grzywacz

    9.Józef Grzywacz

    10.Wiktoria Sośnica

    11.Dawid Sośnica

  • PRZEDSZKOLAK W WIRTUALNYM ŚWIECIE

    PRZEDSZKOLAK W WIRTUALNYM ŚWIECIE

    Naukowcy już wiedzą, że długi czas przed ekranem komputera, smartfona, czy tabletu jest związany z długotrwałym pogorszeniem koncentracji, problemami ze snem, gorszą komunikację społeczną, utratą innych zainteresowań, brakiem ruchu. Nieodpowiednie treści oglądane przez dzieci prowadzą do gorszego zachowania w przedszkolu, szkole i w domu, brutalne gry zmniejszają w mózgu aktywność  obszarów odpowiedzialnych za reakcję na przemoc, co rzutuje na późniejszy brak empatii dziecka.

    Zasady bezpieczeństwa mogące pomóc w zapobieganiu uzależnieniu dziecka od Internetu:
    • Czas spędzany przez dzieci w Internecie musi być określony - pół godziny, godzina dziennie jest zupełnie wystarczająca.
    • Komputer powinien być ustawiony tak, by dorośli mieli możliwość sprawdzania co robi przy nim dziecko. Dzieci nie powinny używać Internetu pod nieobecność rodziców, w czasie przeznaczonym na zabawę, naukę, ruch na świeżym powietrzu, posiłki, sen.
    • Uzgadniamy, co robi dziecko w sieci – małe dzieci potrzebują pełnej kontroli rodzica, starsze – zasad dotyczących czasu i sposobu używania Internetu

    Skutki uzależnienia od komputera

    Mają charakter:

    fizyczny (ból i zmęczenie oczu, wady postawy, nadwyrężenie mięśni karku i nadgarstka, bóle głowy);
    – psychologiczny (zaburzenia koncentracji uwagi, skłonność do fantazjowania i kłamania, wyższy poziom agresji, częsty niepokój i stany lękowe, spadek nastroju, a nawet depresja w sytuacji niemożności korzystania z komputera, zmiana języka – zubożenie, techniczny slang, używanie skrótów);
    – moralny (łatwy dostęp do pornografii, informacji o sektach, przemoc słowna, erotyka, zatracenie granicy między dobrem a złem);
    – społeczny (zanik więzi emocjonalnych, zaniedbywanie obowiązków, rezygnacja z ruchu i aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu, utrata dotychczasowych zainteresowań);
    – intelektualny (utrata zainteresowania zabawą i nauką przez dzieci, niezdolność do racjonalnej selekcji danych, z jakimi człowiek spotyka się w sieci – tzw. szok informacyjny, spadek koncentracji uwagi, zaburzenia pamięci).

    Rady dla rodziców:

    Zabezpiecz komputer
    – Bądź świadom zagrożeń
    – Ustal z dzieckiem zasady korzystania z sieci adekwatne do jego wieku, takie jak maksymalny czas spędzany w sieci, serwisy i strony internetowe, które może odwiedzać, sposoby reagowania na niebezpieczne sytuacje
    – Bądź obok swojego dziecka, kiedy surfuje po Internecie
    – Naucz dziecko zasady ograniczonego zaufania do osób i treści, na które trafia w sieci
    – Naucz dziecko chronić prywatność
    – Nie narażaj dziecka, publikując bezkrytycznie jego zdjęcia w sieci
    – Upewnij się, że twoje dziecko korzysta z gier adekwatnych do jego wieku
    – Pamiętaj, że Internet ma też dobre strony.

    Ważne jest aby pamiętać  iż to rodzic decyduje, kiedy przekazać dziecku pierwsze urządzenie z dostępem do Internetu. Sam/a musisz rozstrzygnąć, czy to już właściwy moment. Upewnij się, że dziecko rozumie podstawowe zasady korzystania z komputera i telefonu, które wcześniej jasno określiliście.

    Opracowały: Sandra Stachura, Monika Neumann

  • Rekrutacja do przedszkoli na rok szkolny 2025/2026

    Informujemy, że rozpoczynają się zapisy dzieci do przedszkoli. Dzieci korzystające w bieżącym roku z usług przedszkola mają zagwarantowane w nim miejsce i nie biorą udziału w naborze!
    W takich przypadkach rodzice są zobowiązani złożyć w placówce Deklarację o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego. Deklaracje przyjmowane będą w okresie od 10 lutego 2025 r. do 14 marca 2025 r.

    W przypadku, jeżeli rodzice zamierzają zapisać dziecko do innego publicznego przedszkola niż to, do którego dotychczas uczęszcza, muszą mieć pełną świadomość, że wówczas ich dziecko uczestniczy w rekrutacji na takich samych zasadach, jak dziecko zapisywane do przedszkola po raz pierwszy.

    Ważną informacją jest fakt, że o przyjęciu dziecka do przedszkola nie będzie decydować kolejność zgłoszeń!

    W naborze będą brały udział tylko dzieci zapisywane do przedszkola po raz pierwszy. Rodzice tych dzieci będą zobowiązani wypełnić wniosek zgodnie z regulaminem rekrutacji.

    Wniosek o przyjęcie do publicznego przedszkola można znaleźć na stronie www.kalety.pl oraz na stronie placówki przedszkolnej. Osoby bez dostępu do Internetu mogą pobrać wniosek i inne dokumenty w Centrum Usług Wspólnych w Kaletach (III piętro Urzędu Miejskiego ) oraz przy wejściu do przedszkola.

    Wnioski będzie można składać w godzinach pracy przedszkola od 17 marca 2025 r. do dnia 7 kwietnia 2025 r. przy wejściu do skrzynki oznaczonej napisem REKRUTACJA. Jeżeli rodzice nie dostarczą podpisanego dokumentu do placówki, wówczas dziecko nie bierze udziału w procesie rekrutacji. Obowiązujące przepisy prawa wymagają złożenia we wniosku oświadczeń rodziców. Każde Oświadczenie musi być potwierdzone podpisem obydwu rodziców lub prawnych opiekunów.

    Dnia 17 kwietnia 2025 r. nastąpi publikacja list kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do przedszkola. Następnie do dnia 30 kwietnia 2025 r. do godziny 15.00 rodzice będą mogli potwierdzić wolę uczestnictwa dziecka do przedszkola. Ostateczna lista dzieci przyjętych do placówek zostanie ogłoszona dnia 8 maja 2025 r.

    Informacje ogólne:

    Do przedszkoli przyjmowane będą dzieci zamieszkałe w Kaletach. Kryteria podstawowe wymienione są w ustawie:

    1) wielodzietność rodziny kandydata;

    2) niepełnosprawność kandydata;

    3) niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata;

    4) niepełnosprawność obojga rodziców kandydata;

    5) niepełnosprawność rodzeństwa kandydata;

    6) samotne wychowywanie kandydata w rodzinie;

    7) objęcie kandydata pieczą zastępczą.

    Powyższe kryteria mają jednakową wartość. W przypadku równorzędnych wyników uzyskanych na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego pod uwagę będą brane kryteria na podstawie Uchwały Rady Miejskiej w Kaletach.

    Kryteria dodatkowe obowiązujące na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego:

    1. kandydat, którego oboje rodziców pracuje/studiuje/uczy się w trybie dziennym lub jest wychowywany samotnie przez jednego rodzica - 32 punkty

    2. kandydat, którego rodzeństwo kontynuuje edukację przedszkolną w przedszkolu lub zostało objęte obowiązkiem rocznego przygotowania przedszkolnego w przedszkolu - 16 punktów

    3. kandydat, którego rodzeństwo kandyduje do tego samego przedszkola - 10 punktów

    4. kandydat z rodziny objętej nadzorem kuratorskim - 5 punktów

    Kandydaci zamieszkali poza obszarem Gminy Kalety będą mogli być przyjęci do przedszkola, jeżeli po przeprowadzeniu pierwszego etapu postępowania rekrutacyjnego dana placówka będzie nadal dysponować wolnymi miejscami. Rodzice dzieci nieprzyjętych mogą, w terminie 7 dni od podania do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych, wystąpić do dyrektora z wnioskiem o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia dziecka do danego przedszkola. Od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej przysługuje odwołanie do dyrektora placówki. Jeżeli po 15 sierpnia 2025 r. pojawią się wolne miejsca /rezygnacja/, w terminie do 30 sierpnia 2025 r. będzie prowadzona rekrutacja uzupełniająca, propozycja kierowana będzie do rodziców dzieci nieprzyjętych w wyniku postępowania rekrutacyjnego. O kolejności przyjmowania będzie decydować liczba uzyskanych w rekrutacji punktów.

    Zapraszamy do naszych przedszkoli dzieci 3,4,5 i 6 - letnie z terenu Gminy Kalety. Informacje dotyczące rekrutacji dostępne są na stronie internetowej naszego miasta, stronach internetowych przedszkoli.

    Informacje dodatkowe

    Do przedszkola dzieci zapisywane są jeden raz w roku szkolnym. W kolejnych latach rodzice dzieci uczęszczających do przedszkola zobowiązani są do wypełnienia deklaracji w celu kontynuowania edukacji w placówce. W roku szkolnym 2025/2026 przygotowaniem przedszkolnym objęte są dzieci sześcioletnie, dzieci pięcioletnie, czteroletnie i trzyletnie mają zagwarantowane miejsce w przedszkolu.

    UWAGA! RODZICE DZIECI 6 – LETNICH (ROK URODZENIA 2019) W roku szkolnym 2025/2026 do szkoły mogą być zapisane także dzieci sześcioletnie z rocznika 2019. Każde dziecko 3, 4, 5, 6 - letnie ma prawo do edukacji przedszkolnej. O przygotowanie odpowiedniej liczby miejsc zadba gmina, z kolei rodzice będą mogli z nich skorzystać, jeśli będą zainteresowani posłaniem dziecka do przedszkola.

    Załączniki:

    -Wniosek_o_przyjecie_do_przedszkola_2025_2026.pdf -

    -OSWIADCZENIE_O_SAMOTNYM_WYCHOWANIU_DZIECKA_przedszkole_2025_2026.pdf

    -DEKLARACJA_o_kontynuowaniu_wychowania_przedszkolnego_2025_2026.docx

     

  • DYŻUR PODCZAS FERII

    W OKRESIE TRWANIA FERII ZIMOWYCH
    (tj. 17.02.-28.02.2025 r.) Przedszkole będzie
    pełniło
    dyżur dla dzieci rodziców pracujących, którzy nie mają możliwości w tym czasie
    zapewnić dzieciom opieki
    .

    W czasie dyżuru przedszkole czynne w godzinach: 6.00-16.30.

    W przypadku nieobecności dziecka na dyżurze opłata za posiłki nie będzie odliczana (wyjątek stanowi nieobecność powyżej 3 dni, zgłoszona do przedszkola i usprawiedliwiona pisemnie do 27 lutego (np. z powodu choroby).

    Prosimy o zapisywanie chętnych na dyżur dzieci
    u wychowawczyń (do piątku 31 stycznia).

  • KINO SFERYCZNE

    KINO SFERYCZNE

    29 stycznia 2025 r.( tj. środa)
    W GODZINACH DOPOŁUDNIOWYCH NASZE
    PRZEDSZKOLE ODWIEDZI MOBILNE KINO SFERYCZNE.
    DZIECI BĘDĄ MIAŁY OKAZJĘ WZIĄĆ UDZIAŁ
    W SEANSIE pt.
    Dinozaury – Historia Przetrwania.
    Projekcja polega na wyświetleniu filmu wewnątrz kopuły w technologii 360°.

    Dinozaury – Historia Przetrwania" to animowany film rodzinny, który w prosty sposób odkrywa przed dziećmi tajemnice życia na Ziemi. 

    Celeste, bardzo lubi dinozaury i przygotowuje prezentacje o nich. Nagle Księżyc zadaje jej pytanie: „A co byś powiedziała, gdybym zdradził ci, że dinozaury wciąż są z nami?" Celeste razem z księżycem wyrusza w podróż, która pokaże im Ziemię taką, jaka była w bardzo, bardzo odległej przeszłości. Zobaczą fascynujące przemiany, jakim te zwierzęta przeszły przez miliony lat, tworząc gigantyczne stworzenia, opancerzone bestie i super drapieżniki, aż do dnia, w którym kataklizm spowodował masowe wymieranie na Ziemi. Nie wszystko jednak stracone, ponieważ Celeste odkryje klucz do ich przetrwania.

    Koszt udziału dziecka w seansie wynosi 18 zł.
    (prosimy wpłacać u wychowawczyń w grupach).

     

  • BAL W PRZEDSZKOLU

    BAL W PRZEDSZKOLU

    14 lutego 2025 r. (PIĄTEK)
    w godzinach dopołudniowych odbędzie się w naszym przedszkolu

    WALENTYNKOWY BAL PRZEBIERAŃCÓW

    Rodziców prosimy o zapewnienie dzieciom karnawałowych strojów.
    Pamiątką z balu będą fotografie – zdjęcia wykona firma fotograficzna FOTO HELIOS

  • JASEŁKA

  • INFORMACJA DLA RODZICÓW

    INFORMACJA DLA RODZICÓW

    INFORMUJEMY RODZICÓW, (KTÓRZY JUŻ PLANUJĄ URLOPY), IŻ NASZE PRZEDSZKOLE BĘDZIE ORGANIZOWAŁO DYŻUR WAKACYJNY W MIESIĄCU SIERPNIU 2025, NATOMIAST PRZEDSZKOLE W MIOTKU – W MIESIĄCU LIPCU!

  • DYŻUR ŚWIĄTECZNO - NOWOROCZNY

    W OKRESIE TRWANIA PRZERWY ŚWIĄTECZNO – NOWOROCZNEJ (tj. od 23 grudnia do 3 stycznia 2025 r.) Przedszkole będzie pełniło
    dyżur dla dzieci rodziców pracujących,
    którzy
    nie mogą zapewnić dzieciom w tym czasie opieki.

    Prosimy o zapisywanie chętnych na dyżur dzieci
    u wychowawczyń (do wtorku 17 grudnia)

    W WIGILIĘ PRZEDSZKOLE NIECZYNNE!

  • INFORMACJA DLA RODZICÓW

    Dnia 12.11 (WTOREK) higienistka
    przeprowadziła
    powtórny przegląd higieniczny włosów we wszystkich grupach wiekowych. Nie stwierdzono żadnego przypadku wszawicy.

    Prosimy o profilaktycznie, systematyczne sprawdzanie stanu skóry głowy u dziecka w domu.

    W przypadku stwierdzenia wszawicy proszę ten fakt niezwłocznie zgłosić dyrektorowi przedszkola.

  • WYCIECZKA DO LEŚNICZÓWKI.

    Na zaproszenie pana  leśniczego Tomasza Białonia, dnia 11 października 2024 r. 5-latki z gr. "Pszczółki" i 4-latki "Zajączki" wyruszyły na wycieczkę do leśniczówki w Kaletach-Jędrysku. Na miejscu czekał na nas pan Tadeusz Kiedrzyn, który zaprosił nas na wycieczkę po okolicznym lesie, gdzie  w wybranym miejscu dzieci mogły zostawić przyniesione przysmaki dla zwierząt leśnych. Pod drzewami umieściły marchewki, jabłka, kasztany i żołędzie. Pan leśniczy w bardzo ciekawy i atrakcyjny dla dzieci sposób opowiadał o roślinności, przygowaniach zwierząt do zimy, pokazał szkółkę leśną oraz spreparowane zwierzęta. Wycieczka ta z pewnością pozostanie długo w pamięci dzieci i w naturalny sposób rozbudzi emocjonalny związek z przyrodą. 

  • SESJA ZDJĘCIOWA

    SESJA ZDJĘCIOWA

    16 października 2024 r. tj. ŚRODA
    W GODZINACH DOPOŁUDNIOWYCH WE WSZYSTKICH GRUPACH WIEKOWYCH ODBĘDZIE SIĘ SESJA ZDJĘCIOWA DLA DZIECI. ZDJĘCIA GRUPOWE

    I INDYWIDUALNE WYKONA FIRMA

     

    RODZICE BĘDĄ MIELI MOŻLIWOŚĆ DOBROWOLNEGO ZAKUPU ZDJĘĆ (KOMPLET 60 ZŁ.)
     

    W SKŁAD KOMPLETU WCHODZI: KUBEK, MAGNES,
    1 ZDJĘCIE 15X21,
    1 ZDJĘCIE 10X15, ZDJĘCIE GRUPOWE)

     

     

  • "KOT W BUTACH" - TEATRZYK

    10 października 2024r.( tj. czwartek) O GODZINIE 10.45 ODBĘDZIE SIĘ
    PRZEDSTAWIENIE DLA DZIECI pt.
    KOT W BUTACH

    w wykonaniu aktorów Teatru „SKRZAT” z Krakowa

    Spektakl zostanie sfinansowany z funduszu Rady Rodziców.

     

  • Jak zapewnić dziecku bezpieczny powrót do przedszkola po wakacjach?

    Droga Mamo, drogi Tato!

    Jak zapewnić dziecku bezpieczny powrót do przedszkola po wakacjach?

    Wakacje minęły jak w mgnieniu oka, a teraz nadszedł czas, aby nasze pociechy wróciły do przedszkoli i szkół. Aby ten powrót był nie tylko radosny, ale i bezpieczny, przygotowaliśmy dla Was kilka cennych wskazówek. Wszystko to w ramach akcji "Bezpieczny powrót do szkoły", którą prowadzi farmaceutyczna platforma edukacyjna leki.pl.

    Choroby, które Twoje dziecko może przynieść z placówki

    Nasze dzieci, niczym mali odkrywcy, często przynoszą do domu różne „pamiątki” z przedszkola, czy szkoły. Niestety, nie zawsze są to tylko rysunki, czy nowe umiejętności. Oto kilka popularnych chorób, na które nasze maluchy są narażone w przedszkolach i szkołach podstawowych:

    • ospa wietrzna – choroba objawiająca się charakterystycznymi czerwonymi krostkami, które mogą uporczywie swędzieć;

    • wszawica – inwazja pasożytów (wszy), które osiedlają się na skórze głowy;

    • owsica – zakażenie wywołane przez drobne pasożyty (owsiki), które mogą powodować dyskomfort i swędzenie w okolicach odbytu.

    Profilaktyka chorób jako klucz do zdrowia

    Wszyscy wiemy, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego tak ważna jest profilaktyka! Kilka prostych nawyków może uchronić nasze dzieci przed niechcianymi gośćmi w postaci wirusów, bakterii czy pasożytów. Czego musimy nauczyć dzieci, i na co sami, jako rodzice, musimy położyć większy nacisk?

    • Regularne mycie rąk – niby banał, ale jaki skuteczny! Przypominajmy dzieciom, że mycie rąk przed jedzeniem, po powrocie do domu czy po skorzystaniu z toalety to podstawa.

    • Wietrzenie pomieszczeń – świeże powietrze to zdrowe powietrze. Pamiętajmy o regularnym wietrzeniu sal lekcyjnych, sal zabaw i pokoi dziecięcych.

    • Zdrowa dieta – witaminy i minerały to najlepsze wsparcie dla odporności naszych dzieci. Dbajmy, aby w ich diecie nie zabrakło świeżych warzyw i owoców, a także źródeł kwasów omega.

    Wszawica pod lupą

    Wszawica, mimo że często kojarzy nam się z reliktem przeszłości, wciąż potrafi zaskoczyć. Jak ją rozpoznać? Maluchy zaczynają się drapać po głowie, a na włosach możemy zauważyć małe, białe kulki, czyli gnidy. Wszy są malutkie, ale bardzo wytrwałe i ciężko je usunąć.

     

    Co ciekawe, wszy głowowe mają preferencje co do miejsc na głowie! Najczęściej można je znaleźć za uszami oraz na karku, gdzie skóra jest cieplejsza i bardziej wilgotna. Co więcej, jedna samica wszy może złożyć nawet do 10 jaj dziennie, co pokazuje, jak szybko ta choroba może się rozprzestrzeniać! Wszy są też dość sprytne – potrafią przeżyć poza skórą głowy nawet do dwóch dni, czekając na swojego nowego gospodarza.

    Owsica bez tajemnic

    Owsica to dość nieprzyjemna i swędząca dolegliwość, która potrafi zaskoczyć zarówno dzieci, jak i dorosłych. Jak ją rozpoznać? Dzieci, zwłaszcza nocą, mogą narzekać na świąd w okolicy odbytu, co jest spowodowane przez samice owsików składające tam jaja. Mogą też być niespokojne i mieć problemy ze snem. Warto zwrócić uwagę na białe, cienkie robaczki, które można dostrzec w okolicach odbytu lub nawet na pościeli.

     

    Owsiki są najbardziej aktywne w nocy, kiedy to samice wychodzą z odbytu, aby składać jaja na skórze. Jaja owsików są mikroskopijne i mogą przeżyć na powierzchniach nawet przez kilka tygodni! Owsiki mogą przemieszczać się nawet do 12 cm od odbytu, co dodatkowo zwiększa ryzyko rozprzestrzenienia się zakażenia. Owsica jest więc wyzwaniem higienicznym, ale dzięki odpowiednim działaniom możemy szybko pozbyć się tych nieproszonych gości.

    Ospa na celowniku!

    Ospa wietrzna to choroba, którą większość z nas pamięta z dzieciństwa – te małe, czerwone krostki, które swędzą jak szalone! Jak ją rozpoznać? Najpierw pojawia się gorączka i uczucie ogólnego osłabienia, a potem na skórze zaczynają wyskakiwać charakterystyczne pęcherzyki wypełnione płynem.

    Krostki ospy pojawiają się falami, co oznacza, że na ciele dziecka możemy zobaczyć jednocześnie zarówno świeże, czerwone krostki, jak i te, które już zaczynają się goić. Pęcherzyki te są bardzo zaraźliwe aż do momentu, gdy pokryją się strupkami.

    Nie zapominajmy o tym, że ospa wietrzna może prowadzić do powikłań, takich jak zakażenia skóry spowodowane nadmiernym drapaniem się! Co nie mniej ważne, ospa jest wywoływana przez wirusa Varicella-zoster, który lubi pozostawać w naszym organizmie w uśpieniu przez wiele lat i w przyszłości wywołać półpaśca..

    Skąd czerpać wiedzę i wsparcie?

    Dzięki odpowiedniej wiedzy i profilaktyce możemy zapewnić naszym dzieciom bezpieczny powrót do szkoły i przedszkola po wakacjach. Choroby wieku dziecięcego, takie jak ospa wietrzna, wszawica czy owsica, mogą być uciążliwe, ale z odpowiednimi informacjami i działaniami jesteśmy w stanie szybko je rozpoznać i skutecznie zwalczać. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat poszczególnych chorób, skorzystaj z naszej edukacyjnej platformy leki.pl.

    Plakat_przedszkola.pdf

  • 20 WRZEŚNIA - DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

    20 WRZEŚNIA - DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

    Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka – 20.09.2024 r. (piątek)

    Każdy przedszkolak dobrze wie,
    że kiedy 20 wrzesień zbliża się,
    od najmłodszego, aż po starszaka,
    wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka”

    20 września - to ważny dzień dla wszystkich przedszkolaków w całej Polsce, bowiem Sejm przyjął uchwałę ustanawiającą ten dzień Ogólnopolskim Dniem Przedszkolaka. Święto to zostało ustanowione, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci oraz ma przyczynić się do popularyzacji wychowania przedszkolnego.
    Z tej okazji planujemy wiele niespodzianek dla naszych przedszkolaków: dmuchańce w ogrodzie przedszkolnym,
    pyszne lody i Kino – Bambino
    z popcornem w sali „Pszczółek”.

    A wszystkim naszym przedszkolakom życzymy:

    Przedszkolaki kochane, 
    bądźcie zawsze roześmiane,
    niech obiadek Wam smakuje,
    a w sercach radość króluje.
    Niech zabawa będzie udana,
    codziennie w przedszkolu od samego rana”.

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Miejskie Przedszkole Nr 1 "Leśne Skrzaty" w Kaletach
    ul. Brzechwy 2
    42-660 Kalety
  • (34) 357 70 82

Galeria zdjęć