13 czerwca b.r. nasze "Zajączki" wyruszyły na swoją pierwszą wycieczkę pociągiem. Udaliśmy się z wizytą do Przedszkola Integracyjnego "Ekoludek" w Rusinowicach. Był to dzień pełen emocji, wypełniony słońcem, wspólnym zabawami na świeżym powietrzu z rówieśnikami z innego przedszkola. Mieliśmy możliwość korzystania ze wszystkich atrakcji pięknego placu zabaw. "Zajączki" wzięły również udział w zabawach sportowych pod okiem kaletańskiego trenera Karola. Po wysiłku był wspólny obiad i oczywiście-lody.
Dziękujemy serdecznie P. Dyrektor przedszkola integracyjnego -Kasi Wojtal za zaproszenie i serdeczne przyjęcie.
Dnia 6 czerwca 2025 r.( tj. piątek) o godz. 9.30 (młodsze dzieci) i 10.30 (starsze dzieci) odbędą się zajęcia edukacyjne z zakresu bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo - drogowych w ramach kampanii społecznej „Bezpieczny przejazd”
Zajęcia poprowadzą pracownicy PKP PLK z Tarnowskich Gór.
W ZWIĄZKU ZE ZBLIŻAJĄCYM SIĘ KOŃCEM ROKU SZKOLNEGO, W DNIACH 20 i 30 CZERWCA PRZEDSZKOLE BĘDZIE PEŁNIŁO DYŻUR DLA DZIECI, KTÓRYM RODZICE NIE MOGĄ ZAPEWNIĆ OPIEKI. ODPŁATNOŚĆ ZA MIESIĄC CZERWIEC BĘDZIE NALICZONA
I ROZDANA RODZICOM 27 CZERWCA.
PROSIMY RODZICÓW O DEKLARACJĘ U NAUCZYCIELEK: DO KIEDY DZIECKO
W CZERWCU BĘDZIE UCZĘSZCZAŁO DO PRZEDSZKOLA (do 27, czy do 30.06).
…………………………………………………………………………………………….
Istnieje możliwość zapisania dzieci na dyżury wakacyjne, które nasza placówka
będzie pełniła od 1 do 31 sierpnia 2025 r. Chętnych rodziców prosimy
o zgłaszanie dziecka u wychowawczyń grup, z jednoczesnym zadeklarowaniem konkretnego terminu i ilości posiłków (zgłoszenia do piątku 6 czerwca).Na dyżur wakacyjny przyjmowane będą tylko dzieci, których obydwoje rodziców pracuje. W przypadku nieobecności dziecka na dyżurze opłata za posiłki nie będzie odliczana (wyjątek stanowi nieobecność powyżej 3 dni, zgłoszona do przedszkola i usprawiedliwiona pisemnie, np. z powodu choroby lub dłuższego wyjazdu).
W pierwszym miesiącu wakacji, tj. w lipcu dyżur pełni Przedszkole w Miotku.
Dzieci z Kalet można również zapisać do tej placówki po wcześniejszym zgłoszeniu w naszej placówce i bezpośrednim kontakcie z dyrekcją ZPO w Miotku, celem ustalenia szczegółów dotyczących wyżywienia i odpłatności.
…………………………………………………………………………………………….
Rodziców „STARSZAKÓW”, którzy od września rozpoczną naukę w szkole prosimy o zwrot
KART DO CZYTNIKA.
Karty należy zwracać nauczycielkom w grupach.
DNIA 16 MAJA DZIECI ZE WSZYSTKICH GRUP WIEKOWYCH WZIĘŁY UDZIAŁ W WYCIECZCE AUTOKAROWEJ DO AGROGOSPODARSTWA „POD SKAŁKĄ”.
Dla naszych przedszkolaków już sam wyjazd autokarem był nie lada atrakcją, niektóre dzieci pierwszy raz jechały autobusem...i to jeszcze bez mamy!!!
Już na miejscu dzieci miały możliwość uczestniczyć w warsztatach edukacyjnych, na których dowiedziały się, skąd się bierze mleko i jak powstaje masło. Mogły również samodzielnie doić krowę. Ciekawą atrakcją dla przedszkolaków było zwiedzanie mini skansenu wsi polskiej. Dzieci zobaczyły, jak dawniej żyli ludzie, jak gotowali, myli się, prali i czym się zajmowali. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Minizoo, gdzie przedszkolaki mogły zobaczyć kangura, pawia, króliki, kozy, lamy i inne zwierzęta. Pomimo nie do końca sprzyjającej pogody wycieczka była bardzo udana, dzieci wróciły zadowolone, a już w drodze powrotnej pytały:
Kiedy znowu pojedziemy na wycieczkę?
ROZLICZENIE WYCIECZKI
PRZYCHODY:
Wpłaty uczestników: 91 dzieci x 90,00= 8190,00
2 rodziców x 40 zł. = 80,00
------------------------------------
Razem: 8270,00
WYDATKI:
BILETY WSTĘPU DO „AGROSKAŁKI” 91 x 58,00 = 5278,00
AUTOKARY 2 x 1000,00 = 2000,00
ZWROT 1 DZIECKO (CHOROBA) 1 x 90,00 = 90,00
-------------------------------
Razem: 7368,00
8270,00 - 7368,00= 902,00
902,00: 90 dzieci= 10,02
Na każde dziecko uczestniczące w wycieczce przypada 10,02 zwrotu.
Po konsultacji z rodzicami z Rady Rodziców oraz nauczycielkami postanowiono wykorzystać kwotę na organizację Dnia Dziecka, który planujemy obchodzić dnia 2 czerwca (zakupić dzieciom drobny upominek, lody oraz zorganizować fontannę czekoladową).
9 maja nasze przedszkolaki świętowały „Dzień Ziemi”. W tym roku najmłodsi wychowankowie – grupa „Misiów”- zaprosili całą społeczność przedszkolną na przedstawienie ekologiczne pt. „Przygoda małej żabki”. Swoją obecnością zaszczycili przedszkolaków przedstawiciele Urzędu Miasta w Kaletach: P. Joanna Ptak oraz P. Monika Gambuś z Wydziału Ochrony Środowiska.
W sali maluszków dominował zielony kolor za sprawą wiosennej aury, żabiej rodzinki i pięknej przyrodniczej scenerii. Przedstawienie dzięki piosenkom o tematyce ekologicznej, które zaprezentowały poszczególne grupy przedszkolne, zyskało piękną oprawę muzyczną. Reprezentanci „Lisków”, „Motylków”, „Pszczółek” i „Zajączków” rewelacyjnie odegrali swoje role, pomagając w poszukiwaniach zaginionej żabki. Na szczęście wszystko dobrze się skończyło i mała żabka wróciła do mamy, a przedszkolacy dowiedzieli się, jak można pomagać przyrodzie i dbać o nią będąc nawet najmniejszą jej cząstką.
W końcowej części spotkania został rozstrzygnięty rodzinny konkurs plastyczno-techniczny : „EKO-ZWIERZAK”, który zorganizowano w przedszkolu w celu kształtowania świadomości ekologicznej i propagowania zasad prawidłowej segregacji odpadów. Konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem, a udział w nim wzięło aż 44 dzieci wraz ze swoimi rodzicami.
Wszystkie prace zostały zaprezentowane na wystawie w szatni przedszkolnej, gdzie można było oddać swój głos na wybranego „Eko-zwierzaka”. Każda z wykonanych prac odznacza się niezwykłą pomysłowością i kreatywnością. Jest wyjątkowa i niepowtarzalna. Wszystkie przedszkolaki, które wykonały wraz z rodzicami EKO-ZWIERZAKI zostały nagrodzone za udział w konkursie. Po przeliczeniu wszystkich głosów oddanych na prace konkursowe przyznano nagrody główne za I,II i III miejsce oraz 4 wyróżnienia. Nagrody zostały dofinansowane przez pana Burmistrza Miasta Kalety Klaudiusza Kandzię.
WYNIKI RODZINNEGO KONKURSU PLASTYCZNO-TECHNICZNEGO
„EKO-ZWIERZAK”
W konkursie udział wzięło 44 uczestników.
Wszystkie EKO-ZWIERZAKI wykonane przez dzieci wraz z rodzicami są przepiękne,ciekawe, kolorowe, odznaczają się pomysłowością i kreatywnością. Każda z prac jest wyjątkowa, niezwykła i niepowtarzalna.
Wszystkie przedszkolaki, które wykonały wraz z rodzicami EKO-ZWIERZAKI zostały nagrodzone za udział w konkursie.
Po przeliczeniu wszystkich głosów , oddanych na prace konkursowe przyznano nagrody główne za I,II i III miejsce oraz 4 wyróżnienia.
I MIEJSCE – ALICJA SARNECKA (GR.”LISKI”)
II MIEJSCE – ANTONI MAKLES (GR.”LISKI”)
III MIEJSCE – ANTONI COGIEL (GR.”LISKI”)
WYRÓŻNIENIA:
MIKOŁAJ ADAMSKI (GR.”MISIE”)
MAGDALENA OLSZOWSKA (GR.”ZAJĄCZKI”)
FRANCISZEK ŻYDEK (GR.”MISIE”)
MIKOŁAJ PACZOS (GR.”PSZCZÓŁKI”)
WSZYSTKIM UCZESTNIKOM KONKURSU BARDZO DZIĘKUJEMY ZA UDZIAŁ
I SERDECZNIE GRATULUJEMY!!!
Spektakl zostanie sfinansowany z funduszu RADY RODZICÓW!
Naukowcy już wiedzą, że długi czas przed ekranem komputera, smartfona, czy tabletu jest związany z długotrwałym pogorszeniem koncentracji, problemami ze snem, gorszą komunikację społeczną, utratą innych zainteresowań, brakiem ruchu. Nieodpowiednie treści oglądane przez dzieci prowadzą do gorszego zachowania w przedszkolu, szkole i w domu, brutalne gry zmniejszają w mózgu aktywność obszarów odpowiedzialnych za reakcję na przemoc, co rzutuje na późniejszy brak empatii dziecka.
Zasady bezpieczeństwa mogące pomóc w zapobieganiu uzależnieniu dziecka od Internetu:
• Czas spędzany przez dzieci w Internecie musi być określony - pół godziny, godzina dziennie jest zupełnie wystarczająca.
• Komputer powinien być ustawiony tak, by dorośli mieli możliwość sprawdzania co robi przy nim dziecko. Dzieci nie powinny używać Internetu pod nieobecność rodziców, w czasie przeznaczonym na zabawę, naukę, ruch na świeżym powietrzu, posiłki, sen.
• Uzgadniamy, co robi dziecko w sieci – małe dzieci potrzebują pełnej kontroli rodzica, starsze – zasad dotyczących czasu i sposobu używania Internetu
Skutki uzależnienia od komputera
Mają charakter:
– fizyczny (ból i zmęczenie oczu, wady postawy, nadwyrężenie mięśni karku i nadgarstka, bóle głowy);
– psychologiczny (zaburzenia koncentracji uwagi, skłonność do fantazjowania i kłamania, wyższy poziom agresji, częsty niepokój i stany lękowe, spadek nastroju, a nawet depresja w sytuacji niemożności korzystania z komputera, zmiana języka – zubożenie, techniczny slang, używanie skrótów);
– moralny (łatwy dostęp do pornografii, informacji o sektach, przemoc słowna, erotyka, zatracenie granicy między dobrem a złem);
– społeczny (zanik więzi emocjonalnych, zaniedbywanie obowiązków, rezygnacja z ruchu i aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu, utrata dotychczasowych zainteresowań);
– intelektualny (utrata zainteresowania zabawą i nauką przez dzieci, niezdolność do racjonalnej selekcji danych, z jakimi człowiek spotyka się w sieci – tzw. szok informacyjny, spadek koncentracji uwagi, zaburzenia pamięci).
Rady dla rodziców:
– Zabezpiecz komputer
– Bądź świadom zagrożeń
– Ustal z dzieckiem zasady korzystania z sieci adekwatne do jego wieku, takie jak maksymalny czas spędzany w sieci, serwisy i strony internetowe, które może odwiedzać, sposoby reagowania na niebezpieczne sytuacje
– Bądź obok swojego dziecka, kiedy surfuje po Internecie
– Naucz dziecko zasady ograniczonego zaufania do osób i treści, na które trafia w sieci
– Naucz dziecko chronić prywatność
– Nie narażaj dziecka, publikując bezkrytycznie jego zdjęcia w sieci
– Upewnij się, że twoje dziecko korzysta z gier adekwatnych do jego wieku
– Pamiętaj, że Internet ma też dobre strony.
Ważne jest aby pamiętać iż to rodzic decyduje, kiedy przekazać dziecku pierwsze urządzenie z dostępem do Internetu. Sam/a musisz rozstrzygnąć, czy to już właściwy moment. Upewnij się, że dziecko rozumie podstawowe zasady korzystania z komputera i telefonu, które wcześniej jasno określiliście.
Opracowały: Sandra Stachura, Monika Neumann
Informujemy, że rozpoczynają się zapisy dzieci do przedszkoli. Dzieci korzystające w bieżącym roku z usług przedszkola mają zagwarantowane w nim miejsce i nie biorą udziału w naborze!
W takich przypadkach rodzice są zobowiązani złożyć w placówce Deklarację o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego. Deklaracje przyjmowane będą w okresie od 10 lutego 2025 r. do 14 marca 2025 r.
W przypadku, jeżeli rodzice zamierzają zapisać dziecko do innego publicznego przedszkola niż to, do którego dotychczas uczęszcza, muszą mieć pełną świadomość, że wówczas ich dziecko uczestniczy w rekrutacji na takich samych zasadach, jak dziecko zapisywane do przedszkola po raz pierwszy.
Ważną informacją jest fakt, że o przyjęciu dziecka do przedszkola nie będzie decydować kolejność zgłoszeń!
W naborze będą brały udział tylko dzieci zapisywane do przedszkola po raz pierwszy. Rodzice tych dzieci będą zobowiązani wypełnić wniosek zgodnie z regulaminem rekrutacji.
Wniosek o przyjęcie do publicznego przedszkola można znaleźć na stronie www.kalety.pl oraz na stronie placówki przedszkolnej. Osoby bez dostępu do Internetu mogą pobrać wniosek i inne dokumenty w Centrum Usług Wspólnych w Kaletach (III piętro Urzędu Miejskiego ) oraz przy wejściu do przedszkola.
Wnioski będzie można składać w godzinach pracy przedszkola od 17 marca 2025 r. do dnia 7 kwietnia 2025 r. przy wejściu do skrzynki oznaczonej napisem REKRUTACJA. Jeżeli rodzice nie dostarczą podpisanego dokumentu do placówki, wówczas dziecko nie bierze udziału w procesie rekrutacji. Obowiązujące przepisy prawa wymagają złożenia we wniosku oświadczeń rodziców. Każde Oświadczenie musi być potwierdzone podpisem obydwu rodziców lub prawnych opiekunów.
Dnia 17 kwietnia 2025 r. nastąpi publikacja list kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do przedszkola. Następnie do dnia 30 kwietnia 2025 r. do godziny 15.00 rodzice będą mogli potwierdzić wolę uczestnictwa dziecka do przedszkola. Ostateczna lista dzieci przyjętych do placówek zostanie ogłoszona dnia 8 maja 2025 r.
Informacje ogólne:
Do przedszkoli przyjmowane będą dzieci zamieszkałe w Kaletach. Kryteria podstawowe wymienione są w ustawie:
1) wielodzietność rodziny kandydata;
2) niepełnosprawność kandydata;
3) niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata;
4) niepełnosprawność obojga rodziców kandydata;
5) niepełnosprawność rodzeństwa kandydata;
6) samotne wychowywanie kandydata w rodzinie;
7) objęcie kandydata pieczą zastępczą.
Powyższe kryteria mają jednakową wartość. W przypadku równorzędnych wyników uzyskanych na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego pod uwagę będą brane kryteria na podstawie Uchwały Rady Miejskiej w Kaletach.
Kryteria dodatkowe obowiązujące na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego:
1. kandydat, którego oboje rodziców pracuje/studiuje/uczy się w trybie dziennym lub jest wychowywany samotnie przez jednego rodzica - 32 punkty
2. kandydat, którego rodzeństwo kontynuuje edukację przedszkolną w przedszkolu lub zostało objęte obowiązkiem rocznego przygotowania przedszkolnego w przedszkolu - 16 punktów
3. kandydat, którego rodzeństwo kandyduje do tego samego przedszkola - 10 punktów
4. kandydat z rodziny objętej nadzorem kuratorskim - 5 punktów
Kandydaci zamieszkali poza obszarem Gminy Kalety będą mogli być przyjęci do przedszkola, jeżeli po przeprowadzeniu pierwszego etapu postępowania rekrutacyjnego dana placówka będzie nadal dysponować wolnymi miejscami. Rodzice dzieci nieprzyjętych mogą, w terminie 7 dni od podania do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych, wystąpić do dyrektora z wnioskiem o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia dziecka do danego przedszkola. Od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej przysługuje odwołanie do dyrektora placówki. Jeżeli po 15 sierpnia 2025 r. pojawią się wolne miejsca /rezygnacja/, w terminie do 30 sierpnia 2025 r. będzie prowadzona rekrutacja uzupełniająca, propozycja kierowana będzie do rodziców dzieci nieprzyjętych w wyniku postępowania rekrutacyjnego. O kolejności przyjmowania będzie decydować liczba uzyskanych w rekrutacji punktów.
Zapraszamy do naszych przedszkoli dzieci 3,4,5 i 6 - letnie z terenu Gminy Kalety. Informacje dotyczące rekrutacji dostępne są na stronie internetowej naszego miasta, stronach internetowych przedszkoli.
Informacje dodatkowe
Do przedszkola dzieci zapisywane są jeden raz w roku szkolnym. W kolejnych latach rodzice dzieci uczęszczających do przedszkola zobowiązani są do wypełnienia deklaracji w celu kontynuowania edukacji w placówce. W roku szkolnym 2025/2026 przygotowaniem przedszkolnym objęte są dzieci sześcioletnie, dzieci pięcioletnie, czteroletnie i trzyletnie mają zagwarantowane miejsce w przedszkolu.
UWAGA! RODZICE DZIECI 6 – LETNICH (ROK URODZENIA 2019) W roku szkolnym 2025/2026 do szkoły mogą być zapisane także dzieci sześcioletnie z rocznika 2019. Każde dziecko 3, 4, 5, 6 - letnie ma prawo do edukacji przedszkolnej. O przygotowanie odpowiedniej liczby miejsc zadba gmina, z kolei rodzice będą mogli z nich skorzystać, jeśli będą zainteresowani posłaniem dziecka do przedszkola.
Załączniki:
-Wniosek_o_przyjecie_do_przedszkola_2025_2026.pdf -
-OSWIADCZENIE_O_SAMOTNYM_WYCHOWANIU_DZIECKA_przedszkole_2025_2026.pdf
-DEKLARACJA_o_kontynuowaniu_wychowania_przedszkolnego_2025_2026.docx
Celeste, bardzo lubi dinozaury i przygotowuje prezentacje o nich. Nagle Księżyc zadaje jej pytanie: „A co byś powiedziała, gdybym zdradził ci, że dinozaury wciąż są z nami?" Celeste razem z księżycem wyrusza w podróż, która pokaże im Ziemię taką, jaka była w bardzo, bardzo odległej przeszłości. Zobaczą fascynujące przemiany, jakim te zwierzęta przeszły przez miliony lat, tworząc gigantyczne stworzenia, opancerzone bestie i super drapieżniki, aż do dnia, w którym kataklizm spowodował masowe wymieranie na Ziemi. Nie wszystko jednak stracone, ponieważ Celeste odkryje klucz do ich przetrwania.
Koszt udziału dziecka w seansie wynosi 18 zł.
(prosimy wpłacać u wychowawczyń w grupach).
INFORMUJEMY RODZICÓW, (KTÓRZY JUŻ PLANUJĄ URLOPY), IŻ NASZE PRZEDSZKOLE BĘDZIE ORGANIZOWAŁO DYŻUR WAKACYJNY W MIESIĄCU SIERPNIU 2025, NATOMIAST PRZEDSZKOLE W MIOTKU – W MIESIĄCU LIPCU!